| octav005 a întrebat:

Salutare. Este recomandat încărcarea rapida a unui telefon?

Cum este indicat? Sa se încarce rapid s.au normal?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Așa cum l a proiectat producătorul

| darrio2007 a răspuns:

Daca asa prevede din fabrică nu este nici o problemă.
Am un Huawei P Smart 2021 care se incarcă rapid, cumparat acum 3 ani. Bateria incă are aceeasi durată.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In 2019 mi-am luat un Huawei cu incarcare rapida... Inca il folosesc zi de zi, uneori il "omor" cu statul pe internet, si totusi acumulatorul nu se incalzeste, iar capacitatea a ramas cam aceeasi, tine doua zile si jumatate, folosit normal.
La inceput l-am mai incarcat si lent, gandindu-ma ca ii fac un bine acumulatorului. Dar mi-a stricat toate incarcatoarele vechi din casa, asa ca am ramas doar cu al lui laughing

| octav005 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Și pana la urma sa încărcat normal s.au cu incarcare rapida?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru octav005):

Doar de cateva ori l-am incarcat normal, cand era mai nou. In ultima vreme e incarcat doar cu incarcatorul lui rapid, de 9V.
90% din incarcari au fost rapide, estimez eu.

| Simpatic a răspuns:

Fara sa recurg la chestii tehnice, odata ce producatorii dau posibilitate si a incarcarii rapide se poate si astfel! desi cumva acumulatorul o sa aiba de suferit in timp, cand faci mai mult astfel de incarcari
eu insa folosesc mereu doar incarcarea 'normala', consider ca facand asta viata acumulatorului este prelungita, mai ales ca respect acele indicatii referitor la descarcarea/incarcarea acumulatorului telefonului, pun la incarcat telefonul cand este la 20% baterie si las sa se incarce pana la maxim 90-95%,desi si daca lasi pana la 100% incarcare nu poate sa afecteze considerabil cu ceva, de unde stiu asta? pentru ca fac incarcare 100% a acumulatorului la laptopuri de ani si ani

pentru un raspuns mai tehnic poti vizualiza acest video https://www.youtube.com/watch?v=iBfyZ-2Nk8Y

| NLS a răspuns:

Bateriile Li-Po au de suferit cand se incalzesc excesiv.

Cand telefonul e la incarcat, si il simti aproape fierbinte in mana,
e un indiciu ca nu ii prieste incarcarea rapida, si bateria va tine mai putin in timp.

Personal am 2 telefoane in casa, cu incarcare la 67W (treaba e putin relativa, dar orice e peste 30-35W e considerat de majoritatea ca fiind incarcare rapida).
Ale mele nu se incalzesc prea tare, dar totusi, am ales sa le incarc cu incarcatoare mai vechi de Samsung sau Huawei, care incarca cu 18W, respectiv 25W.

Poti incerca incarcatorul original, daca vine in pachetul telefonului. Si daca se incalzeste telefonul exagerat, cauti prin casa un incarcator putin mai vechi, ce nu trece de 35W.

PS: important e sa nu il incarci niciodata cu un incarcator mai puternic decat indica producatorul.

| octav005 explică (pentru NLS):

Eu am doar încărcare cu 15w respectiv 25w

| VoidEternal a răspuns:

Dacă îl las noaptea la încărcat (de obicei nu fac asta), atunci îl pun la 5v cu 2a. In rest pe 15 watti.

| ReddY25 a răspuns:

Cum e din fabrică

| Lidia09 a răspuns:

Eu personal când stau în el și e în priză nu-i la viteză, dar când nu stau în el, singur se programează la viteză. Și-i ok așa

| CLaludiu1234 a răspuns:

Dacă are încărcare rapida, incarca-l rapid nu are nicio problema, eu ma joc cu telefonul în timp ce incarca rapid chiar și 3, 4 ore uneori, îl am de vreo 2 ani și ceva, îl bag și 2, 3 pe zi la încărcare rapida si inca mai ma tine acumulatorul vreo 4, 5 ore de la 100% pana la vreo15-20% sa stau continuu pe telefon, daca nu ma joc pe telefon uit sa-l mai bag la încărcat