| timidu89 a întrebat:

Salutare! Iar m-a sunat ieri un nr cu acelasi prefix, am citit pe net ca e scam, l-am blocat. Numai mie mi se intampla sa fiu sunat de numere de telefon dubioase?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai odata ce nu cunosti acel numar si nu avea de unde sa il aiba pe al tau, ca nu l-ai dat tu pe undeva, atunci era un scam cu siguranta!
insa, da, se intampla sa te sune numere de astea si random!
Insa de obicei au de unde lua numerele noastre de telefon, olx, publi24 sunt o sursa de "inspiratie" pentru escrocii care traiesc din a insela oameni de la distanta.
Adica daca ai pus numarul tau vreodata pe vreo platforma, el este posibil sa fie gasit si tu sa nu iti dai seama de acest lucru.

Mai sunt de exemplu tot felul de societati, care iti cer numarul de telefon ca sa beneficiezi de serviciile lor (sa te programeze, sa te sune ca sa iti dea un raspuns etc) in diferite domenii! si acestia vand bazele de date, sau le dau unor parteneri ai lor, de obicei acest lucru este stipulat in termenii si conditiile lor, si dupa aceea uite fara sa vrei ajungi ca te suna unii care te intreba de cate ori te speli zilnic pe dinti, de exemplu happy

| timidu89 explică (pentru Simpatic):

Nu stiu sa il fi postat pe undeva nr meu, bine, de cand il am au trecut cativa ani buni, cred ca il am de prin 2019 de nu mai devreme nr actual. M-am mai linistit, credeam ca eu sunt vizat de escroci in special tongue Cineva zicea legat de nr ca suna si nu spune nimic, asa am patit si eu cand a sunat de pe alt nr.

| Simpatic a răspuns (pentru timidu89):

Nu iti face probleme, suna si random altii au baze de date luate de pe cine stie unde...nu iti bate capul, doar blocheaza si nu suna inapoi ca nu ai de ce!
Nu este targetat, te asigur!

Insa sunt unii care de exemplu suna cu metoda "accidentul" sau in orice caz metode de acestea, si dupa voce isi dau seama ca au gasit persoana naiva, o babuta sau vreun mos etc, si dupa aceea se tin regulat si suna pe acea persoana ca sa-i cada in plasa persoana, asa ajunge dintr-un lucru facut la intamplare, un escroc sa se tina de o anumita persoana.

| Hyperion7 a răspuns:

Și eu mai pățeam, dar am dat block tuturor apelurilor dubioase și cam asta e.
Ai in aplicația telefon Google sau in agenda google, nu mai știu exact

| ReddY25 a răspuns:

Nu ești singurul laughing

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu e nimic de mirare, se intampla lucruri de genul. Pe mine de ex m-a sunat azi un nr din sri lanka pe wapp. Am mai avut apeluri in ultima perioada de la straini din astia. Nu stiu care e exact smecheria pe care incearca sa o faca. Oricum nu prea ma intereseaza ca am cartela pre pay nu abonament ca sa ma taxeze. Pe wapp am setat sa nu imi apara cu sunet apelurile de la necunoscuti. Pe tel blochez ce mi se pare suspect. Si ca tot am pomenit ca am cartela prepay, ma suna o data la 2 zile un nr de la telekom, de cativa ani face asa. Imi apare doar mesaj ca am fost sunata ca ca il am la block de multi ani, sunt disperati sa ma convinga sa imi fac abonament laughing eu nu stiu ce castiga ei daca eu imi fac abonament, cat de mare o fi comisionul ala de sunt asa insistenti...

| timidu89 explică (pentru Furnicuta000):

Si eu am cartela prepay. Imi cam cade semnalul nu stiu de ce, am fost la Vodafone, mi-au zis ca sa trec pe abonament laughing Le-a zis ca eu nu vreau. Ca nu se compara semnalul pe abonament cu cel de pe cartela tongue fel si fel de vrajelii zic, doar sa te prinda si sa iti bage un cadou de 400-500 lei lunar laughing tu avand un 5-6 euro normal de plata. Sa ma sune vreun negroteu nu am patit, pe Facebook cu castiguri si pe *** mamei lor de infractori. Dintr-o babeta cu prieteni comuni, a devenit peste luni de zile un negroteu laughing) Mie nu imi trebuie castiguri fabuloase, degeaba incearca ca nu le merge.