| AnonymMan a întrebat:

Salutare TPU am o intrebare urgenta va rog sa raspundeti dau funda si orice se poate am achizitionat un telefon Samsung galaxy y duo si din cate stiu trebuie formatata bateria deci am o intrebare:Bateria trebuie descarcata pana la epuizare adica pana se inchide si apoi la incarcat 12 ore sau doar pana se descarca telu si il bag la incarcat 12 ore? Urgent

Răspuns Câştigător
| SmokeyEye a răspuns:

Formatarea bateriilor e un mit.
la tehnologia disponibila in ziua de azi, de ce crezi ca e necesar asa ceva?
Daca nu ma crezi pe mine, inginer in electronica si telecomunicatii, crede-i pe majoritatea celorlalti de aici, care sunt in generala sau la liceu.

9 răspunsuri:
| Juleuuss a răspuns:

Îl folosești până la epuizare și îl pui la încărcat 12-14 ore. Așa procedezi de timp de 3 ori.

| SmokeyEye a răspuns (pentru Juleuuss):

Dupa ce ti se incarca telefonul, smartphone- primesti o notificare pe ecran: deconectati incarcatorul.Asta dupa cateva ore, in niciun caz nu 12 sau 14! De ce ai vrea sa il tii asa mult in priza?

Acumulatorii litiu-ion si litiu-polimer nu se formateaza. Adica este imposibil sa-i formatezi.
Tensiunea la bornele unui acumulator litiu-ion (sau polimer) nu trebuie sa depaseasca 4, 2V. Daca tensiunea creste peste acest prag in prima faza acumulatorul se ''umfla'' si daca tensiunea este mentinuta acumulatorul se incalzeste puternic iar ajuns la 80 grade celsius efectiv plesneste si degaja o cantitate mare de caldura putind chiar lua foc, caz in care arde cu flacara alba stralucitoare.

Deci pragul maxim de incarcare este de 4, 2V. Curentul maxim de incarcare este de 0.4 din capacitatea nominala.

Un studiu efectuat prin SUA arata ca acumulatorii litiu-ion incarcati la 80% din capacitatea nominala adica la 4.0V au durata de viata de 10 ori mai mare. Asta asa, ca fapt divers.

Concluziebig grinin momentul in care tensiunea pe acumulator atinge pragul de 4, 2v circuitul de incarcare din telefonul mobil intrerupe incarcarea.Nu are rost sa tii 12 ore telefonul la incarcat. De fapt cum nu-i ajuta asa nu-i strica in consecinta procedati cum vreti.
Acumulatorii care se respecta au inclus in carcasa alaturi de o siguranta termica un circuit electronic de protectie contra descarcarilor excesive dar mai ales contra incarcarilor excesive.

Nu am intilnit inca un studiu clar din care sa pot trage concluzii despre comportamentul acumulatorilor litiu-ion in regim tampon sau diferenta dintre un acumulator incarcat haotic si unul care a avut parte de incarcari/descarcari complete.

| Juleuuss a răspuns (pentru SmokeyEye):

Ce legătură are asta, cu întrebarea mea? rolling on the floor

| Juleuuss a răspuns (pentru Juleuuss):

Aa, scuze, am crezut că ai postat la altă întrebare!
Pentru telefonul așa am făcut.

| SmokeyEye a răspuns (pentru Juleuuss):

Tu nu ai intrebat nimic.Ai raspuns gresit la o intrebare. Casca ochii!

| Juleuuss a răspuns (pentru SmokeyEye):

Când îl bagi la încărcat, telefon trebuie să fie închis, deci nu îți arată nimic pe ecran.

| Juleuuss a răspuns (pentru SmokeyEye):

Uite-te l.a răspunsul meu de adineauri, pentru că ți.am zis că ai postat altundeva.

| Omniscient27 a răspuns:

Pana se descarca, nu neaparat inchide..cand apare mesajul de low battery

| CorinaD a răspuns:

Buna! bateria smartphone-urilor se formateaza in timp, si anume de la 10 la 14 zile. nu trebuie sa o epuizezi de la inceput.