| Iulian_Costyn_1997 a întrebat:

As vrea si eu sa ma mut pe alta retea, insa vreau sa imi pastrezi si numarul de telefon. Sunt pe Vodafone si nu am abonament. Funda, promit!

Răspuns Câştigător
| Roxin a răspuns:

Salut!

Pai e foarte simplu.
Mergi la o alta companie, ceri portare si numarul se pastreaza, doar ca treci la abonament. Asta e singura diferenta.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Portarea unui numar pre-pay se poate face la orice alta retea, daca faci abonament acolo.
Doar mergi la caseria firmei noi si ei te vor rezolva.

| flixbuster a răspuns:

Vezi aici, intrebarile 2 si 3: http://www.portabilitate.ro/ro-678-%C3%AEntreb%C4%83ri-frecvente

2. Dacă schimb reţeaua, îmi păstrez „prefixul" actual al numărului meu de telefon?

Numărul de telefon este format din 10 cifre şi îşi păstrează integral forma în cazul portării.

3. Numerele de pe cartelele preplătite pot fi portate?

Da, în cazul numerelor de telefonie mobilă, orice utilizator are posibilitatea păstrării numărului atunci când se transferă de la un operator la altul, indiferent de modalitatea de plată (postpaid sau prepaid).

| cezar003 a răspuns:

Daca te duci pe alta retea ei nu-ti pot pastra numarul
Cu parere de rau: eu daca ma duc in china pun pariu ca cineva de acolo are deja CNP-ul meu

| cezar003 a răspuns:

Poti sa te transferi de pe cartela pe abonament, insa de pe o retea pe alta este mai delicat nu ai cum sa fi 0747 Orange daca tu folosesti 0722-0723 votafone este o diferenta de prefix iar reteaua la care te duci i-ti poate salva numarul in cazul in care nu este al altui abonat iar tu sa devii abonat altfel fara dosar esti terchea berchea plus ca prefixul va fi schimbat, iar prietenii tai nu te vor gasi