| yonutz63991 a întrebat:

Vreau sa ii intreb pe cei care au luat telefoane de la Orange la liber:Eu as vrea sa iau un Acer cloudmobile de la Orange la liber si ma gandesc ca poate mi-l da blocat in Orange si eu am vodafone..Credeti ca mi-l da codat in Orange(vreau un raspuns concret)?

8 răspunsuri:
| TheCritic a răspuns:

Da, eu cred ca ti-l va da codat pentru ca si eu mi-am luat de doua ori telefoane de la Orange si erau codate in reteaua lor insa mama a castigat la un concurs de la Orange un telefon care nu era codat in nicio retea. Mergi la ei si atunci cand iti vor da telefonul ii intrebi daca e codat sau nu. happy Numai bine!

| yonutz63991 explică (pentru TheCritic):

Pai cele 2 telefoane erau luate la abonament?

| TheCritic a răspuns:

Nu, cele doua telefoane erau la liber. Nu am inteles de ce erau codate nici acum. Eu mi-am facut abonament pe Cosmote iar cei de acolo l-au decodat gratuit.

| yonutz63991 explică (pentru TheCritic):

Deci ei le-au decodat gratuit dupa ce ai zis ca esti pe alta retea?

| TheCritic a răspuns (pentru yonutz63991):

Deci...eu am luat telefonul, un HTC Touch Pro2 de la Orange si am constatat ca e codat pe reteaua lor. Am mers apoi la Cosmote, si le-am zis ca telefonul meu e codat pe alta retea si au zis ca imi pot face oferta la un alt telefon sau il vor decoda pe cel pe care il am gratis.

| cflorin11 a răspuns:

Raspuns concret. orice telefon luat la abonament este codat in retea si doar cele la liber nu sunt codate. asta conform legilor impuse de autoritatea de reglementare a comunicatilor

| adydan a răspuns:

Inainte sa il cumperi intreabai pe cei de la Orange daca este codat sau nu, du si cartela de Vodafone cu tine si fa proba, bafta

| Asdfghjkl99 a răspuns:

Eu am telefonul cumparat la liber de la Orange si nu e nici o problema caci am incercat cu alta cartela si a mers, asa ca il poti cumpara linistit.Dar totusi ca sa fi sigur inainte de a-l cumpara poti intreba daca e codat big grin