| mircEa_4968 a întrebat:

3 argumente pentru a convinge un elev cu vocabularul sarac ca trebuie sa-si imbogateasca vocabularul!(funda pentru primul rasp corect!)

4 răspunsuri:
| MoonLight a răspuns:

1. nu se va uita nici o fata la el si va muri PROST. 2. ca sa nu ramana fara prieteni. 3. ca sa aiba un loc bun in societate [ acum depinde de ce fel de elev. daca e 1-4, 5-8 bagi argumentele astea, pentru astia mai mari : 1.pentru cultura generala, 2. pentru a putea comunica mai cu usurinta, 3. pentru ca il va ajuta in viata] le-am cam tras de coada da' n-am gasit altelestraight face

| Ana_8420 a răspuns:

1. Daca nu isi va imbogati vocabularul va avea de suferit in viata din cauza acestui defect al lui, care daca se formeaza din copilarie, mai tarziu e aproape imposibil de corectat.

2. E bine sa inveti tot timpul cuvinte noi si sa incerci sa le folosesti. Sa citesti carti (de care iti plac tie) ca sa inveti expresii noi, proverbe, modalitati de exprimare.

3. Invatand putin cu putin dar tot timpul, iti e mult mai usor in viitor si in comunicarea de zi cu zi.

| Georgiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

1.Ai nevoie de vocabular imbogatit ca sa te poti integra cat mai bine in societate
2. Un vocabular imbogatit=comunicare mai usoara
3.Pt cultura ta generalatongue
Altcv nu imi vine in minte acum, desi is filozoafa de fellaughinglaughinglaughinglaughinglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un mare plus sa-ti imbogatesti vocabularul tau. Mereu ai nevoie de cuvinte noi pentru o ezprimare cit de cit mai frumoasa si mai captivanta... o metoda ar fi dictionarul pe care il consultzi zi de zi. ar fi bine sa extragi macar 2-3 cuvinte pe zi cu care te vei face cunoscut. O alta metoda ar fi sa citesti mai mult si cu mai mare atentzie