| cowsinvasion a întrebat:

Ai mei nu ma lasa sa plec de acasa, de 1 iunie in alt oras, cu prietenele mele. ce sa fac ca sa ii conving ca sunt destul de mare sa ma lase?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intrebarea ta imi aduce aminte de versurile unui cantec din tineretea mea, citez din memorie:
La saptesprezece ani,
Sunt prea mare sa fiu mica
Si prea mica sa fiu mare.
Nu stiu cati ani ai, dar cred ca se potrivesc, era vorba si de parinti in cantec.
Uneori este bine sa-ti asculti si parintii!
Numai bine!

mira
| mira a răspuns:

Solutia ca sa va insoteasca un parinte mi se pare realizabila.

| anad a răspuns:

Roga-le pe prietenele tale sa vina si ele sa vorbeasca cu ei si sa promiteti toate ca sunteti responsabile si veti avea grija una de alta.

| Daria a răspuns:

Trebuie as le demnostrezi in primul rand ca esti destul de mare, apoi ei singuri se vor conginge. Poti incepe prin a-ti asuma mai multe responsabilitati.; treburile pe care le facea mama ta in casa le poti face tu de ex., sau sa te ocupi de frati/surori/animale de casa, etc... Sper ca te-am ajutat.Primesc fundita?big grin

| Mirii (:. a răspuns:

Mna depinde de varsta ta happy. Si in ce oras stai si in care vrei sa mergi... Cati km sunt pana acolo. Si gandeste-te bine. Oare chiar crezi ca e bine? E o idee buna? Gandeste inainte sa faci un pas.Cat ceea ce priveste parinti demonstreazale ca meriti sa emrgi. fa treaba prin casa, du-te la cumparaturi etc.Si daca nu te lasa asta e nu te lua tu dup[a prietenele tale.Cine stie ce au degand sa faca. Daca pe ele le lasa frt bine.Treci peste asta ca nu-i mare lucru oh go on. Vor veni evenimnte mai bune la care tu vei putea merge si ele nu happy. Nu-i sf. pamantului si eu am trecut prin din astea si sunt bine mersi acum si ai mei ma lasa.Nu te milogi pentru ca nu are rost.

| Pr@jYTuRyC@_DuLkE a răspuns:

Depinde cati ani ai
1. poate cred ca stai prost cu scoala si trebuie sa te mai indrepti
2. vor sa te pedepseasca pentru nazbatii prin faptul sa nu te lase
3.prietenele tael nu sunt destul de bune pentru parintii tai...parerea lor
4. vor sa te ingrijeasca si sa te protejeze de multi rromi si hoti

| xxx_5362 a răspuns:

Sa pleci fara voie:-)sa arati ca esti independenta...si acolo sa fii cuminte!

| cannes112 a răspuns:

Pai spune-le ca mergeti mai multe fete si nu are ce sa vi se intample, sau ca vine un adult cu voi ca sa aiba grija sa nu patiti ceva... daca intreaba ce adult spune-i ca tatal unei colege(sa nu il cunoasca!)

| diana_1454 a răspuns:

Pai, depinde cati ani ai happy
daca ai peste 14, arata`le buletinul si spune`le ca esti destul de capabila sa ai grija de tine [eu asa fac, si merge]
:d
succes :*