| mirunaaa96 a întrebat:

In 17 iunie ar trebui sa plec cu mama,sora si fratele la Moldova pentru o saptamana. Nu vreau sa merg,e plictisitor,nu am cu cine sa stau si mi-e rau pe masina. Ce sa-i spun la mama ca sa o conving sa ma lase acasa? E destul de aiurea pentru ca va crede ca stau acasa pentru prietenul meu si daca raman acasa stie ca ne facem de cap. E greu de convins dar totusi aveti vreo idee? Nu am cum sa ma pun bine cu ea, nu pot sa vorbesc cu ea pentru ca nu ma asculta deci eu nu stiu.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru rau de masina vorbeste cu medicil de familie sa iti recomande ceva(somnifere in functie de ce adectiuni ai, daca ai, antivomitive).
O saptamana nu e sfarsit de lume. Rudele tale se vor bucura sa te revada, altii copii de varsta ta ar fi in culmea fericirii sa aiba unde sa mearga in vacante numai sa iasa din oras. Stiu ca nu e ceea ce vrei sa auzi dar mergi si la sfarsit de saptamana o sa vrei sa nu se termine mini vacanta la rude. Ia-ti muzica noua pentru drum, e-book, filme noi pe lap-top, popcorn cateva pungute bune si seara in jurul focului sa va uitati la filme si sa crontaniti floricele.
Toate cele bune!

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Mai bine împacă-te cu ideea că o săptămână cu familia ta nu te va omorî, iar văzând lipsa ta de aşteptări pozitive, s-ar putea chiar să-ţi placă.
Dacă nu vrei s-o iei ca pe o vacanţă, ia-o ca pe o încercare, gen "exerciţiu de armată". Vei putea să te lauzi la amici, că te-ai dus şi ai supravieţuit, na!

| Etelca a răspuns:

Ai cu cine sa ramai acasa? Daca nu, clar ca nu te va lasa, mergi cu ei si sigur vei gasi ceva de facut in familie happy

| Mayar a răspuns:

Esti fata! Ce scuza oare? big grin Spui ca iti vine ciclul in acea perioada si de regula nu te simti bine si te doare tare si te mai si poti face ca esti racita in cele cateva zile dinaintea plecarii.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Nu se va lasa convinsa. Nu ai nicio sansa. Totusi roag-o fierbinte si poate ai O sansa.

| LoveTenis a răspuns:

Dupa mine cred ca ai o varsta matura asa ca nu as vedea problema...Mama ta se ingrijoreaza pentru tine si ai putea sa o rogi sa te lase acasa spunandu-i ca acum esti mare si ti rau pe masina si nu ai ce face acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| mirunaaa96 explică:

17 iulie*

| fulgerul090608 a răspuns:

Du-te in Moldova ca e fain

| Lorenutza124 a răspuns:

O credeam că doar mama mea e așa. Păi, milogește-te spune-i că te simți cam rău pe ultima clipă

| mirunaaa96 explică (pentru Lorenutza124):

Nu merg fazele astea, o sa-mi zica ca imi trece si gata.

| alexandra5742 a răspuns:

Ai putea merge la o prietena de-a ta sau la o ruda, care sa ii confirme mamei tale ca situatia ta este in regula. Daca refuza,du-te cu ea,dar ia-ti un laptop cu tine,si multe chestii cu care sa te joci (palete, minge...). Pentru raul de masina, trebuie sa stai in fata, langa un geam; sa mananci ceva usor, care sa iti placa (dar nu mult) si incearca sa dormi pe drum; asa, nu o sa mai simti nimic.Incearca sa gasesti si parti amuzante! De exemplu, la tara, nu e nici-un ciumpalac care sa te critice, si cine stie, poate te imprietenesti cu cineva.

| Ionut638 a răspuns:

Salut, puteti purta o discutie civilizata in familie si poate va intelege totusi, incearca si tu sa te milogesti un pic.