| Florincrap a întrebat:

Ajutor!

Am o mama cam prea...credincioasa,si zice ca sunt ATEU! E drept,nu prea sunt un ortodox "activ","practicant" pentru ca am niste indoieli in privinta nu chiar a existentei lui Dumnezeu, dar ma indoiesc cu faptul la ce ar putea folosi rugaciunile. La ce folosesc coatele si genunchii pusi pe pamant, la Nicula? La ce folosesc cozile de la Sf.Paraschiva?

Fara indoiala,cred in Dumnezeu,dar ma indoiesc in privinta folosintei rugaciunilor.

Asta ce inseamna?
Sunt ateu, agnostic, sau doar un ortodox "nepracticant"?

Scuzati categoria!

P.S:Sunt crestin-ortodox.

40 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Inseamna ca esti o persoana care incearca sa gandeasca.
Eu nu cred in dumnezeu,am fost chiar ateu pozitiv dar am inteles ca nu exista siguranta in negarea lui dumnezeu asa cum nu exista siguranta nici in existenta lui.
In acest moment sunt un liber cugetator, nu cred intr-o fiinta superioara si cu atat mai putin in dumnezeul biblic ce este caractezizat ca fiind omnipotent, omniprezent si omniscient(omnipotenta se contrazice singura).
Nu te apuca sa crezi in dumnezeu si sa te rogi ca asa spune mama ta ca este bine, asteapta, daca intr-o vei simti cu adevarat existenta lui dumnezeu este treaba ta ce vei face.

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Sunt un ortodox,dar nepracticant... Nu tin prea mult posturile, rugaciunile nu stiu la ce folosesc, dar le folosesc...

Nu e nimic in asta, nu inseamna ca nu cred in Dumnezeu, doar ma indoiesc de unele practici.

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Si,in plus, uneori, chiar sunt un crestin adevarat. Dar mai mult la greu. Particip la orele de religie.

| Florincrap explică (pentru Florincrap):

P.S:Am 11 ani.

| AlyiX a răspuns:

Off pai... sa stii daca tot intrebi de Rugaciuni sa stii ca tu, Cand te rogi atunci tu vorbesti cu Dumnezeu si asa iti arati Respectul fata de El si la sfarsit ii ceri ce vre-i tu sa-ti dea sa stii ca ce-i ceri la sfarsit nu ar putea avea efect rapid de exemplu acum ii cer um BMW si maine gasesc cheile pe noptiera si masina afara in fata Blocului/Casei deci mereu trebuie sa te rogi si sa-i ceri lu-i Dumnezeu Multa minte sanatate ca-i mai buna decat toate!

| Florincrap explică (pentru AlyiX):

OK!

| dragos9234 a răspuns (pentru Florincrap):

Ok,este treaba ta ce faci(desi eu ti-as spune ca dumnezeu nu exista).
Dar oare un dumnezeu iubitor nu ar incearca sa ne arate ca exista si sa ne invete ce trebuie sa facem in loc sa ne puna sa credem in el ca asa scrie intr-o care a carui veridicitate nu poate fi demonstrata niciodata.

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Nimeni nu stie, nici teisti, agnostici sau atei.

| dragos9234 a răspuns (pentru Florincrap):

Asa eram si eu la varsta ta, mai asteapta 5 ani si vei incepe sa intelegi mai multe, doar ai rabdare, nu te grabi sa devii fanatic religios dar nici sa devii un ateu fanatic.

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Oricum,nu sunt nici una, nici alta. M-as putea considera un agnostic teist.

| stresat a răspuns:

Citeste articolul asta http://www.descopera.ro/......nduc-viata

Poate te va lumina mai mult decat putem noi cei de pe TPU sa o facem

| AlyiX a răspuns:

Sa stii ca el Exista daca n-ar exista Nar mai fi biserici sau alte chestii Religioase...Cum explici faptul ca noi existam? ne-am format asa degeaba daca n-ar fi Fost Adam si Eva noi nu existam sau cum eplici faptul ca noi suntem Muritori in fine daca nu te poti schimba din a nu crede in Dumnezeu in a Crede in El asta e P.s. aici vb cu Dragos

| Florincrap explică:

Mama mea provine dintr-o familie foarte credincioasa, din regiunea Moldova (urasc regiunea asta). Bunicul meu si-a facut un "altar" in camera sa.

Care e solutia:evlavia sau indiferenta/nepasarea?

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Ce voi face?
Cum voi fi tratat in societate daca afla lumea ca sunt necredincios (nu ateu), un agnostic teist?
Mai bine ma declar ortodox, caci sunt botezat in aceasta religie.

Care e solutia?

| dragos9234 a răspuns (pentru Florincrap):

Nu vei fi tratat intr-un mod special, eu nu cred in dumnezeu iar toti cu care ma cunosc stiu asta.
Dar daca nu esti credincios nu lasa pe nimeni sa te influenteze in vreun fel, doar tu trebuie sa te poti influenta.

| dragos9234 a răspuns (pentru Florincrap):

Indiferenta nu esto o solutie, citeste biblia dar incepe cu vechiul testamnet caci el este primul si afli cum a inceput totul.
Un preot iti va spune sa incepi cu noul testament dar sa nu faci asta, sa fii atent la tot ce scrie in biblie, si la partile bune si la cele rele si vei vedea ca este o oarecare contrazicere intre o parte din versetele bibliei.

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Ok,dar pot fi subiect de babe inculte care vorbesc pe la ulita ca cica as fi necredincios. Si ce? Oricum frecventez destul de rar bisericile (cam de 4 ori pe an) Doar consider ca trebuie sa tin asta pentru mine. Eu,cum am mai spus,nu neg existenta lui Dumnezeu,dar ma indoiesc cu rugaciunile. Eu nu cred ca folosesc la ceva concret. Poate folosesc la ceva,inutil. Iar cu postul negru e sinucidere curata! O noapte fara apa si mancare? Eu nu as putea rezista. Cum am mai amintit, particip la orele de religie. De ce cei din Moldova sunt saraci? Pentru ca se roaga intr-una, zi si noapte! Nu lasa din loc acatistele si cartile de rugaciuni. Consider ca ar trebui sa munceasca, nu sa stea sa se roage in timp ce sunt ajutati social. Inteleg ca un Tatal Nostru sau Crezul pot sa zica acolo, 10 minute. Nu strica daca isi fac rugaciuni.

Folosesc la ceva concret aceste rugaciuni?
Parerea dvs. conteaza!

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Biblia? E foarte scumpa. Ajunge si la 100 lei! De banii astia, mai bine imi iau un DEX.

| Florincrap explică (pentru Florincrap):

E mai util un DEX.

| dragos9234 a răspuns (pentru Florincrap):

Daca ma intrebi pe mine ti-as spune ca nu, nu folosesc la nimic.
Si ce daca devii subiect de barfe? Eu cand vad o baba ca ma critica zambesc si trec mai departe, daca este nevoie ii si explic lipsa ei de cultura intr-un mod cat mai subtil.
Nu imi spune ''dumneavoastra'', nu ma consider cu nimic superior fata de tine.

| dragos9234 a răspuns (pentru Florincrap):

Dex-ul il gasesti fara problema pe net si este si mai usor de folosit pentru ca scrii cuvantul de care ai nevoie si iti apare direct explicatia.
Dar nu este nevoie sa cumperi o biblie, mama ta care este atat de credincioasa nu are nici o biblie? sau bunicul tau? Daca nu te poti duce la biblioteca scolii si vei gasi.

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Atunci sa va/iti spun "tu"? Okhappy

| dragos9234 a răspuns (pentru Florincrap):

Ok.

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Biblia?
Avem doar Noul Testament.
Bunicul meu are asa, un "ritual" de seara, se roaga cu evlavie si asculta casete cu slujbe gen "Slujba Privegherii".Dar il apreciez ca el munceste, nu sta ca toate babele/mosii scodorojiti.

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Plus ca ma pregatesc sa devin un crestin doar prin faptul ca am fost botezat.

Stii cumva ce inseamna teismul agnostic, intr-un sens concret?

| dragos9234 a răspuns (pentru Florincrap):

Nu te apuca sa citesti noul testament pentru ca acolo dumnezeu este prezentat doar intr-o lumina de zeu bun, incepe cu vechiul testament daca il gasesti pentru ca acolo vei vedea cum a fost inchipuit pentru prima data dumnezeu de catre oameni.Pe langa asta, vechiul testament este primul iar noul este cel de al doi-lea asa ca in mod normal trebuie sa incepi cu inceputul.

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Asa e firesc.

P.S:Stii cumva ce inseamna teismul agnostic, intr-un sens concret?
Scuze ca insist, dar poate ai trecut si prin faza asta.

| dragos9234 a răspuns (pentru Florincrap):

Agnosticismul spune ca existenta lui dumnezeu nu poate fi dovedita iar testul spune ca dumnezeu exista si nimic nu se poate compara cu el.
Nu iteleg concret ce ar putea fi un teist agnostic.

| dragos9234 a răspuns (pentru dragos9234):

Teistul***

| Florincrap explică (pentru dragos9234):

Ceva de genul:"Teismul agnostic
Poziția celor ce nu susțin cunoașterea existenței vreunei zeități și totuși cred într-o astfel de existență." Citeste http://ro.wikipedia.org/wiki/Agnosticism
Ai sa vezi mai multe detalii.