| Emily04 a întrebat:

Am de facut un proiect la biologie despre alimentatia sanatoasa. Proiectul este pe coala mare de carton si as avea nevoie de niste ideei originale ( pliculete cu informatii, diverse desene ).. Funda cel mai bun raspuns. happy

Răspuns Câştigător
| AppLLe a răspuns:

Buna! Am cateva idei pentru proiectul tau! happy
1. Fa rost de ambalaje goale de la diferite alimente! ( Leis, 7Days... )
2. Lipestele pe acea coala... scrie despre fiecare ( ex: Ce contine, ce sa folosit la fabricare adica " faina, cacao etc " )
3. Apoi fa o piramida cu alimentatia corecta si sanatoasa!
La fiecare " bucata " din acea piramida incarca sa faci un desen specific felului de mancare!
Cam asta am facut si eu in clasa a 7 a, am loat nota 9 happy; x

| Emily04 explică (pentru AppLLe):

Aproape asa am facut doar ca eu am luat 10 nu 9 laughing...Mersi mult de idei!

3 răspunsuri:
| lion13 a răspuns:

Am si eu niste idei'
1. pune ambalaje de la alimente sanatoase
2.langa fiecare ambalaj scrie cateva lucruri despre el:
-este sanatos;
-efectele benefice(te ajuta l-a vazut sau chesti din astea)
-ca trebuie consumat cat mai des
3. pui ambalaje nesanatoase (cipsuri, desene cu hotdogsi alte fost food)
4.Scri ceva despere fiecare:
-sunt nesanatoase
-te imbolnavesc
-te ingrasa
-efecte rele facute de aceste produse
-trebuie evitate
5. Faci piramida alimentatiei
6. Spui cateva fraze despre alimentatia sanatoasa!
iti urez noroc si sper sa iei un 10+!

| andrew131 a răspuns:

Sa vede.
1. fa rost de niste ambalaje de la alimente sanatoase, dar si alimente nesanatoase.
2. apoi imparte coala in patru(ma refer sa tragi linie, nu sa o rupi)(foloseste liniarul ca sa iasa mai fain.
3.scrie in fiecare patrat:alimente sanatoase, alimente nesanatoase, iar pe celalalte doua scrie:alimentele sanatoase ajuta la...(de acolo scrii tu), alimentele nesanatoase nu ne ajuta pentru ca...(iar scrii de la tine.
4.la alimente sanatoase lipesti ambalajele de la cele sanatoase, si la cele nesanatoase ambalajele de la cele nesanatoase.
5. apoi daca iti mai ramane loc, poti face cum au spus si ceilalti(sa faci piramida alimentatiei)
funda?