| Xonia a întrebat:

Am mai pus o intrebare si mi sa refuzatstraight facenu inteleg de ce?
CAre este formula chimica a hidroxidului?

Răspuns Câştigător
| ♥кŧà ŧέ łüьέšŧέ♥ a răspuns:

(OH) cu valenta intai:*

10 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Cineva a considerat ca e tema, data viitoare cand mai pui intrebari fara niciun sens poti specifica la ce ai nevoie. Eu, unul, n-am idee ce poti face cu formula chimica a hidroxidului, decat daca ai nevoie de ea la teme.

| love44katyp a răspuns:

Pai as fi preferat sa-mi dai exact exprimarea pe care ai folosit-o dar motivul ar putea fi: continut obscen sau caracter irelevant (citeste reulile)

| Bianca18 a răspuns:

OH este formula.

| campanario a răspuns:

Formula chimica e OH

| Kitty a răspuns:

Oh

| blablablaa a răspuns:

Oh

| 44-mytel a răspuns:

Hidroxidul, in sine, nu este un compus chimic stabil, ci un radical chimic compus din oxigen si hidrogen cu o valenta libera -OH. Compusii stabili ai acestui radical sunt: hidroxidul de sodiu (NaOH) - soda caustica, hidroxidul de potasiu (KOH) - soda potasica, Ca(OH))OH) hidroxidul de calciu sau apa de var si multi altii.
Hidroxizi, au reactie alcalina, cu pH mai mare de 7 si se numesvc baze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gruparea hidorxid - OH

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Formula este OH happy

| sadness_8987 a răspuns:

OH hidrogen si oxigen