| CyPack a întrebat:

Am o intrebare pentru utilizatorii youtube. Am incarcat o melodie, careia i-am adaugat poze cu windows live movie maker... in fine. Cand a ajuns pe la 500 si ceva de vizualizari, am primit reclamatii ca nu am drepturi de autori x-(. Dc? Doar l-am creat eu. Vi s-a intamplat vreodata asa ceva?

9 răspunsuri:
| eandopuncttk a răspuns:

Pai melodia a fost compusa de tine? NU. pozele sunt facute de tine? NU. Ai auzit de acta? se pare ca nu ai auzit happy

| FiddleStick a răspuns:

Da mie unul mi s-a intamplat pentru ca ai pus un continut care este interzis.

| V1ShUh a răspuns:

CyPack ai primit reclamatii deoarece melodia pusa de tine deja este a unui muzician cu drepturi de autor dar si din cauza ACTA/SOPA. Sper ca te-am ajutat big grin

| spiridusuanonim a răspuns:

Trimite-mi si mie linkul de pe youtube

| CyPack explică:

Cautam niste melodii, de unde descarc eu melodiile( de obicei), am gasit una noua :F.Charm feat Xonia - Alma del alma, am descarcat.o, apoi am luat vreo 15-20 poze de pe youtube, apoi am creat clipul cu windows live movie maker. L.am incarcat pe youtube si apoi am primit reclamatii.
E posibil ca reclamatia sa o primesc din motiv ca nu era melodia compusa de mine?

| KodrutZ a răspuns:

Sinteti paranoici. ACTA/SOPA au fost respinse (bine, ACTA inca nu a fost oficial ratificata de Parlamentul UE, sint sanse bune sa nu treaca, natii ca Polonia sau tarile nordice inca au singe in instalatie si reprezentanti pe masura acolo), pur si simplu se aplica legile existente. Am vazut pe YouTube cazuri in care cineva cinta la chitara o piesa celebra si era scos sunetul/clipul cu totul pe motive de copyright. CyPack, ma indoiesc ca ai compus tu o piesa si ai pus poze originale, fiindca atunci nu ar fi fost absolut nici o problema.

| AlexUnder200 a răspuns:

Poate mai exista un video exact ca al tau nu ai voie sa ai 2 de acelasi fel pe un site

| qew12 a răspuns:

Probabil pozele pe care le-ai pus sa fi influentat aceste reclamatii. Nu pot spune ca ma pricep dar asta ar fi primul motiv.

| Tudoreas a răspuns:

Nu este din cauza pozelor, ci mai degraba datorita melodiei pe care ai uploadat-o. Ar fi ok sa dai si un disclaimer in description-ul melodie. Sper sa ajute.