| Paulapetre a întrebat:

Buna,am fost Intr un grup de telegram,ceva cu făcut de bani,ei îți trimiteau bani și tu plăteai alte persoane sau ceva de genul, și nu am mai vrut să mă bag dar eu la început până sa mi spună ce și cum le am trimis o poza cu Buletinul (da știu că nu trebuia ) și când mi au spus că aveam de făcut le am n am mai vrut să mă bag, și mi-au zis că au buletinul meu și agenția lor mă poate găsii, știe cineva daca pot face ceva cu acea poza de buletin? atât au

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Amenintarea este in Codul Penal. Mergi la Politie si daca nu vor politistii (se cam feresc) mergi la Procuratura!
2. Jocul este un MLM. Se practica si pe vremea comunistilor, doar ca trimiteai banii prin mandat postal. Eram copil (10-11 ani) si am muscat-o si eu. Eu n-am mai primit nici un leu.
3, Copia dupa Cartea de Identitate (Buletine nu se mai emit din 2002) nu ii ajuta cu nimic, in mod normal, dar s-au mai vazut cazuri ca au luat imprumut cu actul altuia. Atentie mare! De aia ti-am dat sfatul cu mersul la Politie (Procuratura).

| Paulapetre explică (pentru Salontanul):

Pot face împrumut daca nu am un loc de muncă? sau nici un venit? Mă gândesc că împrumuturile nu se dau doar cu Cartea de identitate, așa și-ar face toți oamenii ce nu au loc de muncă nu?

| Salontanul a răspuns (pentru Paulapetre):

Normal se face numai daca ai loc de munca, dar in lumea asta nesigura nimic nu-i sigur. Cel mai bine este sa ai o dovada la politie/procuratura.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am gresit: este un lucru sigur - moartea.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la politie si da-i in gat, ca te trezesti bagat intr-o frauda si spalare de bani de nu te vezi.

| doctorandus a răspuns:

Mergi la Politie si spune tot.