| Anonim203 a întrebat:

Am hotarat ca in toamna sa ii spunem unui profesor sa facem o excursie la Targu Jiu. Dar as vrea sa stiu :
1.cam cati km sunt din Prahova pana la Targu Jiu(aproximativ)
2.Cam cat ar costa (tot aproximativ)
3.In afara d Coloana infinitului, Poarta sarutului, Masa tacerii cam c ar mai fi de vizitat(dar sa fie foarte frumos)

Multumesc mult.:*

Răspuns Câştigător
| TahionN a răspuns:

Distanta: 151 km
Cost: Depinde cati sunteti 70-100 RON
Obiective turistice: Muzeul Judetean Alexandru Stefulescu, Muzeul de arta, Statuia lui Tudor Vladimirescu, Biserica Trei Ierarhi, Parcul Lido, Fantana Samboteanu...si sunt inca multe obiective turistice.
Sper ca te-am ajutat. O zi buna!

4 răspunsuri:
| Zippy a răspuns:

Eu stau in targu jiu si iti pot raspunde la obiectivele turistice(in rest nu ma pricep). Puteti vizita tot parcul mare care contine:poarta sarutului,masa tacerii, aleea scaunelor si un muzeu al satului(nu stiu daca asta e denumirea) aflat peste strada. Puteti vizita Coloana infinitului, biserica 3 ierarhi(cred ca asa se numeste cea din centru pentru ca eu nu prea le am cu bisericalaughing ),muzeul judetean,dar ati putea vizita si imprejurimile(casa lui brancusi, carierele de la rovinari, eventual cu termocentrala). Sunt foarte multe obiective de vizitat in orasul meu.

| SpagheteCuKetchup a răspuns:

1. 315 km
2. Cost estimat al combustibilului ar fi in jur de 140 de lei si suma asta trebuie sa o imparti la cati participa.
3.
Statuia lui Tudor Vladimirescu
Muzeul de arta
Lacul Panduras
Biserica Trei Ierarhi
Parcul Lido
Fantana Samboteanu
Palatul comunal

| Cioxan a răspuns:

Pai distanta e de 401 km, faci cam 5-6 ore si de vizitat asa ar fi Muzeul Judetean Alexandru Stefulescu(muzeu de arheologie ), Muzeul de arta, etc. si pot sa zic ca e un oras frumos unde te poti plimba cat vrei... Vei ramane uimita! happy... funditabatting eyelashes

| Smileee607 a răspuns:

1.pai pana in ploiesti sunt in jur de 300km
2.nu stiu
3.pai ati putea vizita parcul care este foarte frums si destul de mare.
centrul pe care tocmai l-au renovat.
cam la un km de parc este un lac.
la 10 km de tg-jiu este un muzeu cu niste casute din lemn foarte dragut
nu prea aveti ce vedea.
eu sunt din tg-jiu.
fundita