| AndreeaDeDe99 a întrebat:

Am nevoie de cateva proverbe si zicatori despre prietenia falsa si despre prieteni falsi si profitori.Cine imi da cat mai multe proverbe si zicatori, dar sa fie si corecte, dau funda!

1 răspuns:
| Artemis94 a răspuns:

Învingătorul are mulţi prieteni, cel învins are doar prieteni buni.
Fereşte-mă, Doamne, de prieteni, că de duşmani am eu grijă!
Prieteni noi să-ţi faci, dar de cei bătrâni să nu te laşi.
Găseşte prieteni în zile bune pentru a-i pune la încercare în zilele rele
Înţelepţii chiar dacă au de toate, caută să-şi facă prieteni.
Când apa este prea limpede, acolo nu se găsesc peşti; când omul este virtuos, nu are prea mulţi prieteni.
Nu toţi care-ţi zâmbesc îţi sunt prieteni; nu toţi care se supără îţi sunt duşmani.
Prietenul la nevoie se cunoaste.