| Rachelyna a întrebat:

Am nevoie de o lista completa (sau macar cu majoritatea personajelor importante) din romanul "Ucenicia lui Ionut" din trilogia "Fratii Jderi" de Mihail Sadoveanu si daca se poate o scurta caracterizare. De exemplu:
-Manole Par-Negru - tatal lui Ionut Jder
- Alexandrel-Voda - fiul lui Stefan Voda.

Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Almássy a răspuns:

Ionut jder-jder cel mititel; simion jder; monahul nicodim-al treilea jder frate cu ionut si simion; vistiernicul cristea jder; damian jder -negustor in liov; jupaneasa ilisafta jderoaia-mama jderilor; manole par-negru -tatal jderilor; alexandrel voda- fiul lui stefan voda; parintele amfilohie sendrea si parintele timoftei -invatatorii lui alexandrel voda; jupanita nasta -cea de care s-a indragostit alexandrel voda si ionut jder; capitanul gogolea si mos ilia alapin cel chior -au avut o lupta cu ionut jder si alexandrel voda .....cam astia erau dupa cat imi amintesc, sper ca ti-am fost de folos