| fcsb a întrebat:

Buna am primit la un test initial la romana urmatorul exercitiu: Precizati functia sintactica a cuvantului ce din urmatoarea fraza: Ca si miile de unde ce un suflet le patrunde. Eu am spus ca este subiect, iar dupa test profesoara ne-a spus ca este complement direct. Este corect? Nu ca m-ar interesa in mod deosebit, dar ar vrea sa stiu daca profesoara a gresit sau nu

12 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, dar...profa are dreptate. Incearca sa-l inlocuiesti pe "ce" cu "pe care". Daca merge, avand prepozitie in fata, nu poate fi subiect. E in acuzativ, nu in nominativ.

| Farcas a răspuns:

E complement directhappy

| antonius74 a răspuns:

Da, e complement direct. timea are dreptate.

| papatukjatlekjulk a răspuns:

Da e corect cum a spus profesoara ta. Ar fi fost subiect daca ar fi propozitia de genul: "Elevul ce a stricat tabla va plati". Ce este subiect in acest caz!

| DeniSa_9048 a răspuns:

Buna! Este corect cea a spus profesoara ta pentru ca acel cuvant se dubleaza cu,, pe"! Axcum numai conteaza! m, ULT SUCCES IN CONTINUARE!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing auzi...sa gresasca profesoara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! Este complement direct!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are dreptate, CE este complement direct exprimat prin pron. relativ simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E complement lol

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este corect si poti verifica asa:" miile de unde pe care un suflet le patrunde..."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corect Cd

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici chiar nu stiu... da stii ca profi mai gresesc si ei cateodata, acum nu stiu, daca ai luat totusi o nota mare nu mai conteazakiss