| БрЮнЕтОчКа a întrebat:

Ce vraJi stiti de Sfintul Andrei?

1 răspuns:
| Konata a răspuns:

Usturoiul e plin de magie:cel mai important ritual al noptii Sfantului Andrei este pazitul usturoiului.

Mai multe fete si flacai se aduna si petrec avand grija totodata sa nu se fura nimic de pe masa incarcata cu rachiu, usturoi si paine, ornata cu lumanari aprinse de la pasti. Usturoiul nu trebuie cu niciun chip sa dispara, caci e semn rau. Nimanui nu-i va mai merge bine si viata va capata un alt sens, nedorit. Daca e pazit bine usturoiul capata puteri magice, de protectie a omului reusind chiar sa schimbe in bine soarta.
Ca sa-ti visezi ursitul trebuie sa-ti pui sub perna 41 de boabe de grau. Daca visezi pe cineva ca-ti ia graul, atunci sigur te vei marita. Tine minte figura caci acela e barbatul ursit.
Daca vrei sa afli meseria ursitului nu trebuie decat sa topesti plumb sau cositor si sa torni usor metalul in apa. Formele pe care le ia cand se solidifica iti vor deslusi cu siguranta marea taina.