| miha200 a întrebat:

Cine poate sa imi spuna cum gasesc un prieten pe Facebook care m-a sters din lista lui de prieteni? Credeti ca persoana respectiva si-a sters contul definitiv si de aceea nu-l mai gasesc?

2 răspunsuri:
| Mangustă a răspuns:

Ii scrii numele la "Cautare" si il recunosti dupa poza de profil si alte detalii de genu. Daca nu iti apare nimic inseamna ori ca si-a sters contul (niciodata nu e "definitiv" pe facebook) ori ca ti-a dat block si nu ii mai poti vedea profilul.
Bafta

| Veme a răspuns:

Intrebarea este pusa gresit. Deci aveai un prieten si azi nu l-ai mai gasit in lista de prieteni. Nu stii ce s-a intamplat.
1. Poate a dat "unfriend" simplu, caz in care il poti gasi cautandu-l dupa nume sau dupa adresa de email
2. Poate a dat block, caz in care il gasesti in prietenii comuni, sau in lista unui prieten de-al lui pe care il stii. Din pacate doar vei vedea ca este acolo dar nu vei putea sa-i vizualizezi profilul de pe contul tau. In acest caz este sigur ca ti-a dat block. O alta metoda sa vezi daca esti blocat este sa-ti faci un cont test si sa-l cauti pe acel cont dupa adresa de email.
3. Daca te-a blocat, si-a schimbat numele, adresa de mail eventual si poza de profil, si-a facut profilul privat, nu prea mai poti sa-l gasesti. Putina lume procedeaza asa. In aceasta situatie o solutie este sa intrebi prietenii comuni daca mai este in retea, sau un prieten de-al lui. O alta solutie, daca stii niste poze ale prietenilor comuni, sau ale prietenilor lui in care era tag-uit sa te uiti la ele. Daca este acolo dar sub un nume diferit voila, dovada irefutabila! Oricum, daca un om a depus atata efort sa nu-l gasesti, sfatul meu este ca este mai bine sa nu-l gasesti, sau sa-l lasi in pace.
4 Unii oameni isi dezactiveaza profilul. In acest caz ei nu vor mai fi tag-uiti in poze, si nu vor mai fi in listele prietenilor lui. Daca stii o poza in care este tag-uit si cativa prieteni afli imediat daca si-a dezactivat contul. Daca ai mesaje de la el, uita-te la mesaje. Vei vedea un contur de cap si daca incerci sa dai click pe el ramane inert. Este clar, un cont dezactivat.
5. Aceleasi aparente in cazul in care si-a sters contul. Contul de facebook POATE fi sters definitiv. In cazul in care l-a sters, semnele vor fi aceleasi ca la dezactivare, cu exceptia celui din lista de conversatii pe care o ai cu acel prieten. In loc sa-ti apara conturul unui cap iti va aparea un semn de intrebare. Atunci stii ca omul acela si-a sters contul.