| notmymonkeys a întrebat:

Mă confrunt încă de la 14 ani cu timiditatea de a dansa la petreceri. Dansez de fațadă, crisparea e vizibilă, chiar dacă melodiile sunt preferatele mele. Cu toate că ceilalți se comportă cu mine uman, cald și primitor, dansează liber și chiar se bucură de moment, sunt singurul om blocat din încăpere și ochii mei se umplu de lacrimi, fiindcă pierd momente unice. M-am deconectat de la a fi autentic de prea multă durere în dragoste, de teama să nu sufăr din nou (alte despărțiri dureroase, alți prieteni dragi care pleacă din oraș sau din țară). Am fost la rândul meu plecat 15 ani din țară în perioada școlii/facultății. Sufletul meu agonizează. Am convingerea că unicul mod de a primi iubire este o relație romantică și vreau cu ardoare (disperare) să am și eu una. După prima dragoste am plâns 1 an și 9 luni. Nu am simțit niciodată că sunt al cuiva, că undeva pe lume cuiva chiar îi pasă de mine cu adevărat. Chiar dacă profesional sunt unde nici nu visam vreodată, viața mea e fațadă, în așteptarea de a găsi iubire. Nu reușesc să fiu autentic și să mă bucur de oameni, de petreceri, de evenimente sociale așa cum mi-aș dori. Rareori radiez fericire și fac poante natural. În rest majoritatea bancurilor le reproduc din vreo sursă externă și studiez din spatele paravanului reacția oamenilor. Or reacția lor e la fațada mea, însă nu la mine cel autentic-amuzant. Voi ce credeți că ar ajuta cel mai rapid să-mi revin la normal la vârsta mea de 35 de ani? Cursuri de dans? Ieșit în oraș în baruri? Mă simt stingher inclusiv dacă ies singur în centru pe pietonal să mă plimb. Help me please!

Răspuns Câştigător
| Coreandrabijuterie a răspuns:

Frustranta problema ta...ce recomand e sa faci constant cate ceva in ceea ce priveste dezinhibarea sociala. Sa nu treaca o zi in care sa nu faci ceva. E o problema care necesita timp ca deja ti-ai format in cap niste idei care te fac sa te simti asa crispat social, iar ca sa elimini necesita perseverenta, ambitie si munca zilnica. Fa asta de acum si pana la vara, de ex, o sa vezi clar rezultate. De ex. azi iesi la plimbare, maine mergi la mall, poimaine la un amic si tot asa, gasesti tu zilnic cate o iesire sociala. Si nu doar iesi, ci incearca la fiecare iesire, atat cat poti sa gandesti cat mai pozitiv, sa fii bland cu tine, sa te incurajezi. Si efortul asta in timp o sa-ti aduca cu timpul dezinhibare, relaxare, placere. Repet, reteta e simpla: iesiri zilnice variate + autoajutorare (incurajari, gandire pozitiva etc), ramane doar sa aplici, ca daca nu, degeaba tot

| Coreandrabijuterie a răspuns (pentru Coreandrabijuterie):

Si automat in timp, daca esti si mai deschis social si increzator, probabilitatea creste in a-ti face o prietena fiind mai usoara comunicarea cu ea, iesind etc. Intai sa iti rezolvi problema asta

| notmymonkeys explică (pentru Coreandrabijuterie):

Mulțumesc pentru răspunsul cuprinzător și pertinent! Ai o gândire clară și ai recunoscut exact problema. Are sens ce mi-ai recomandat, să nu scap nici un prilej de a socializa în fiecare zi. Eșecurile trebuie suprascrise cu experiențe pozitive, iar cu cât ies mai des, cu atât mai repede va dispărea frica și îmi va crește încrederea în mine. Când mă gândesc la câți ani au trecut și probabil vor mai trece până când voi redeveni sigur pe mine, deja simt frustrare și deznădejde. Trebuie să ies din acest impas toxic și doar contactul cu oamenii poate să mă ajute.

| Coreandrabijuterie a răspuns (pentru notmymonkeys):

Sigur si ai mare potential sa depasesti asta, esti un om inteligent! Si ma repet, nu e indeajuns sa faci iesiri zilnice, ci totdata sa iti exersezi si gandirea. Nu ajuta atat de mult daca iesi si gandirea tot prea autocritica iti e, de asta spun, ai rabdare si incearca sa te bucuri de fiecare moment si cum ziceam, sa fii bland cu tine, bun! Rabdare si practica. Te pup si mersi mult si eu

| notmymonkeys explică (pentru Coreandrabijuterie):

La minutul 01:10-13:00, Paul Olteanu vorbește despre experiențele care determină stima de sine. Descrierea lui corespunde 100% cu ce am trăit eu.

https://youtu.be/laK2eXxj-_w&t=70s

Acele convingeri identitare la nivel emoțional nu pot fi corectate prin vorbe, ci prin multiple experiențe pozitive, care suprascriu convingerile existente. Doar că până ajungi să le trăiești în număr suficient, durează extrem de mult timp. Timp în care îmbătrânești cu convingerile negative existente, tu neavând nicio vină că viața ta a fost o înșiruire de oameni care ți-au dat un așa feedback ostil. În vreme ce toți ceilalți tineri se bucură de o viață împlinită emoțional, social, sexual.

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

în așteptarea de a găsi iubire. Dacă aștepți, așteaptă. Dacă nu aștepți, acționează. Nu cere, ci oferă.

| relian a răspuns:

Nu este vorba de ce spui, timiditate, este vorba ca nu te [pricepi sa dansezi, nu ai talent la dans, cam asta e problema ta, desi eu nu o vad ca o problema.

Unde nu stii nu te bagi, la club nu te duci musai sa dansezi, doar nu-i sala de sport, sa danseze careva intruna.
Ce te faci ca nu stii sa zbori, nu stii sa cinti, etc, acolo ce faci, deja esti in prapastie sau ce?

Dansul, cintatu, nu-i pentru orice om, asa ca o iei si tu asa cum e.Ai 35 de ani si nu stii sa dansezi.Asa si care ar fi problema? Daca te pune careva sa pilotezi vreun avion stii? laughing auzi la el plinge, ba esti cu capu, eu asa cred, ca problema ta e la cap, esti de asta depresiv, ceva gen, cand nu-ti iese ceva cauti motiv neaparat sa ai pe ce da vina, ai gasit sa dai vina pe dans, ca nu iti iese si din cauza asta esti tu la pamint ca nu stii sa dansezi laughing

La 35 de ani nu mai dansezi, mergi la munca, ocupate de alte alea, familie, copii, auzi la el ce face el la club cand toti se distreaza si el nu laughing
Unde nu te pricepi nu te baga, asta e clar. Daca tii neaparat sa dansezi, mergi si ia lectii de dans, dar iti garantez ca daca o sa inveti sa dansezi nu o sa iti rezolve problemele ce le ai.Nu te va face dansul alt om.

Frateeee ce probleme au unia laughing ochii ti se umplu de lacrimi, esti de coma sincer, ai ajus la 35 de ani si plingi ca unu de gradinita, caruia ia luat nu stiu cine jucaria laughing cascadorii plinsului, cam ala esti.

| relian a răspuns:

Dansuri latino laughing ati liuato toti romanii razna rau, dar nu-i de mirare, romanii copie mai tot ce fac, insa iau de la altii numa cei naspa.
Ca idee ce vezi tu asa de frumos la un dans de ala libidinos latino? Ce faci fata, vrei sa faci sex in public, baga direct nu doar mima laughing

Cind va aud cu da nsurile voastre de salbatici, mie imi vine sa ma ascund de voi.Aia is niste animale, cam ala e dansul lor, niste animale in calduri care nu mai tin cont de nimic.Mai au si alte dansuri, la fel tot de animale, mai mult barbatii, sar in sus, se tavalesc pe jos laughing eu cand ii vad rad de numa.

Ce naiba, sa luati de bun toate rahaturile. Dansuri latino mai ales laughing dale dreacu de vaci laughing acelasi ritm, acelasi mesaj de vaca in calduri

| LaviniuA a răspuns:

Wtf ce ai de nu poti dansa? La cata informatie e pe net in ziua de azi. Pur si simplu cauti pe Youtube "how to dance in a club". "how to dance hip hop" etc. Daca vrei sa inveti sa dansezi calumea mergi la o scoala de dans. Iti alegi genul care iti place mai mult. Poti sa iti gasesti perechea chiar acolo (dansuri latino mai ales).
Daca esti nefericit esti neatragator deci nu ai sanse sa iti gasesti o relatie ok. Cred ca ajuta sa vorbesti cu cineva fata in fata chestiile astea, de ex un psiholog/psiholoaga. Nu conteaza daca e vreo tampita (majoritatea sunt) si abereaza. Ajuta doar faptul de a vorbi si a primi ceva idei. Te mai relaxezi si scapi de gandurile fixe.

Răspuns utilizator avertizat
| LaviniuA a răspuns (pentru DracuIa):

Ma tiganica tu nu ai inteles ce a scris baiatu in limba romana? Are 35 de ani acum. Eu ii ziceam ce sa faca acum, nu cand avea 14 ani.
Cat despre boarfe, sper sa gasesti una buna si cand ajungi la locul faptei sa vezi ca-i trans si scoate ceva frumos la tine laughing

Răspuns utilizator avertizat
| MrAM a răspuns:

Ai creat un avatar pe care nu-l placi si in pielea caruia nu te simți confortabil. Problema la tine e ca "tanjesti" prea mult dupa iubirea persoanelor de sex opus. Trebuie sa inveți sa te iubesti pe tine. Stiu ca suna misogin si mie mi s-a parut ciudat chestia asta la inceput. Aici ma refer la a practica un sport ( mersul la sala), dans in cazul tau daca simți ca ai nevoie, practic ceva care te ajuta cu forma fizica. ( aici lucrezi si la stima de sine ca la tine se pare ca e varza). Te apuci de citit daca nu o faci si cu voce tare, asta te ajuta la partea de comunicare. Si focuzeazate pe obiectivele tale in viata, sa stii ca a avea o iubita sau famile nu presupune neaparat asta. Evident ca a petrece timp in spații unde poți interactiona cu persoane ajuta, in special a petrece cat mai putin timp in casa. Alta problema cu care ma comfrunt si eu sunt persoanele abordate, simți ca nu se mai merita cu generația asta de distruse unde se promoveaza ideea de materialism, postarea in ipostaze indecente pe platforme de socializare pentru validare/bani, tratarea partenerului ca pe un obiect uzual de care se pot libsi in orice moment si alte dubiosenii. Deci cu alte cuvinte, focuseazate sa fii tu fericit si implinit cu sau fara partenera.