| LoveWithoutInhibitions a întrebat:

Buna din nou! Cine stie de cand este permis sa conduci o motocicleta, ma refer de la ce varsta?

Răspuns Câştigător
| simiii08 a răspuns:

Pentru categoria A1 se poate lua permisul de la varsta de 16 ani, doar ca motocicleta sau mai bine zis moped-ul respectiv trebuie sa indeplineasca cateva conditii, sa ajunga la o anumita capacitate. Oricum o sectiune din codul rutier:Art. 20. - (1) Pentru a conduce un autovehicul pe drumurile publice, conducatorul acestuia trebuie sa posede permis de conducere corespunzator si sa aiba varsta minima de 18 ani Impliniti, cu exceptia celor care conduc autovehiculele din subcategoriile A1 si B1, care trebuie sa aiba varsta minima de 16 ani Impliniti.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cele incadrate la categoria moped si cele pentru care se cere subcategoria A1 (pana la 125 cmc) de la 16 ani, urmatoarele de la 18 ani si cele care au o putere mai mare de 25 kw doar dupa 2 ani de experienta in categoria A ori dupa 21 ani. Numai bine!

| Robert a răspuns:

La tine ar fi indicate rolele.

| KingJulien a răspuns:

BUNA...Eu cred ca daca vrei sa conduci o motocicleta trebuie sa stii s-o stapanesti intai si sa fii si tu cu capul pe umeri adica sa ai vreo 15-16 ani (aici conteaza,, lungimea mainilor,, nu mintea ) dar daca esti mai mic iti recomand un ATV happysucces!

| ZaKid a răspuns:

Ca si la masina: 18 ani.

| Yodaime a răspuns:

Depinde de motor happy Sunt asa zisele Pocket Bike-uri (cele mici, mai mult de distractie ) pe care le poate coduce oricine
Mai sunt cele de 49 cmc care le poti conduce daca ai 16 ani si atestat, de asigurare nu se mai pune problema.
Iar cele care sunt peste 50 le pot conduce cei peste 18 ani si cu permis la ele. Sper ca am fost de ajutor.

| Piuliță a răspuns:

In Romania... orice varsta, legal de la 15-16 ani

| ManutzuWolfy a răspuns:

Depinde ce fel de motocicleta.Din cate stiu eu trebuie sa ai atestat pentru astea mai puternice.SI atestatu il dai la 17 anisori. Funda?batting eyelashes

| TheSearcher a răspuns:

Din cate stiu. pe cele cu motor de 49 nu este nevoie de permis dar trebuie sa ai 16 ani macar... pentru celelalte ai nevoie de carnet.

| gabriela70 a răspuns:

Incepe si tu de la 16 love struck