| livia_6314 a întrebat:

eu luni voi lua nota 4 la testul de la matematica(atunci ne va aduce testele)weekend-ul asta am cam suparat-o pe mama...straight face
Cum ii spun de nota?

17 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Sa incepem cu inceputu happy Sigur vei lua 4?straight facePoate vei lua o nota mai marebig grin Imi aduc aminte ca eu prin clasa a 6 spuneam mereu ca voi lua o nota mica si pana la urma nu era asawinkingDeci in primul rand trebuie sa astepti reziltatele big grin
In cazul in care chiar ai luat o nota mica sa nu cumva sa ascunzi asta de mama tawinkingPentru ca odata si odata tot v-a afla si va fi foarte suparata ca nu i-ai sp uwinking
Fa-ti curaj si spune-i direct happy Ceva de genu '' Mama am dat un test la matematica si nu prea am fost atenta, nu invatasem si de aia am lua 4.''
Pe langa asta promite-i ca te vei apuca de invatat si ca iti vei corecta notawinkingMama ta sigur v-a intelege. Orice copil mai are cate o perioada proasta in care i-a note mici big grin Spune-i ca data viitoare nu se v-a mai repetawinking
Eu iti doresc mult succes si ai grija de tine!kisslove struck

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Fii sincera fata de mama ta si spune-i adevarul, vei fi apreciata pentru sinceritatea ta. Promite-i ca vei invata si urmatoarele note vor fi mai mari.Copii mei (si am 5 ) intodeauna au fost sinceri la capitolul acesta si i-am apreciat pentru acest lucru.Succes!

nony
| nony a răspuns:

Stii ce ma mira pe mine? Stii ca iei 4, dar nu stiai ce subiecte iti cad? thinking

| fluturas a răspuns:

Esti sigura ca vei lua 4?
pai ai putea sa mai astepti pana ce vei lua si alte note mai mari...
poti sa faci mai multe exercitii, sa le ceri ajutorul colegilor tai care invata mai bine, si sa ii spui profesorului sa te cheme la tabla ca vrei sa iei o nota mai mare ...noi asa procedam,
sau poti astepta pana la urmatorul test...
oricum incearca sa te intelegi mai bine cu mama ta, sa o mai ajuti la treburi si cand gasesti momentul potrivit sa ii spuiwinking
stai linistita ca toti mai avem cate o nota micawinking ii spui si tu ca a fost nervos profu, ca nu va anuntat, ca au fost note miciwinking ca nu ai inteles foarte bine lectia si ca te vei corecta si vei lua o nota mai mare big grin mai bagi tuh ceva pe'acolohee hee o sa inteleagawinking kiss

| User a răspuns:

Relax, nu te omoara nimeni pentru un 4winking. mai ales la mate, care e cea mai nasoala materie happy

| emy a răspuns:

Ii spui, pur si simplu. Apoi, imediat, ii promiti ca vei invata mai bine, si ca nu vei mai lua astfel de note(si te tii de cuvant). Apoi, daca vezi ca tot nu te descurci, o rogi sa-ti dea meditatii(daca poate, desigur, caci vezi si tu ce greu se traieste in zilele noastre). Dar, mai intai, asteapta rezultatul! Poate ca nici nu vei lua nota 4, asa cum crezi tu. Poate ca te subestimezi.Mult succes!

| MissD a răspuns:

Fii si tu mai optimista!

| DoOdO a răspuns:

O sa ii sp mai tarziu. dupa ce se mai imbuneaza

| Dan a răspuns:

Simplu, ii spui si atat, nu trebuie sa fi necajita, si eu am luat nota 3 la metematica, iar dupa aceea am luat 10.Bafta la examene!

| Aly07 a răspuns:

O metoda care merge mereu si nu vei supara pe nimeni e aceea de a nu-i spune laughing. Bine eu cand luam o nota mica doamna de mate ne dadea testele acasa sa le semneze parintii laughing. Nu cred ca e o tragedie prea mare, atata timp cat nu ramai corijenta, asteapta si tu un moment mai bun pentru ai spune daca asta vrei sa faci, de exemplu cand se uita la televizor la o tenelovela sau ceva rolling on the floor sau cand asculta muzica si incearca sa nu o mai superi fa ceva pentru. a o face fericita big grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai trebuie sa iti asumi cu responsabilitate nota si in primul rand nu trebuie sa o minti pe mama ta.Pentru ca probabil si dansa a avut astfel de probleme cand era in scoala (chiar daca nu recunoaste). Incearca sa ii vorbesti cu calm, sa ii explici situatia si sa faci compromisuri.Incearca ca pe viitor sa indrepti nota, iar parintii tai vor observa ca cel putin iti dai silinta si vor aprecia acest lucru! Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Parerea mea este ca ar trebui sa ii spui cat mai repede! Si eu am luat note mici! Fiecare dintre noi are zile proaste! Nimeni nu e perfect! Dupa parerea mea esti o perfectionista, dar nu-i nimic! Sa fii cat mai calma, poate o sa te certe putin dar o sa aprecieze sinceritatea ta! Fii puternica si nu da inapoi! Bafta la mate! Sa iei 10 la urmatorul test!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am luat 4 si apoi zece nu te teme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O iei usor zicand ca am luat o nota la scoala. Ea te va intreba la ce. Tu ii vei raspunde ca la matematica. Ea va intreba cat. Apoi incerci sa faci ca sa patrunda curajul si puterea in tine zicand 4.Nu te va bate nu te va omori pentru atata lucru.Si eu am patit asa doar ca am luat un 6 la teza de la matematica.Curaj.Dani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa a luat aproape toata clasa dar nea scazut 3p la toata clasa

| Alecsandraa a răspuns:

Ma mira faptul ca esti prea sigura pe tine ca vei lua 4.
Asta presupune faptul ca nu ai stiut. Asta este.
Si totusi, matematica nu e cea mai indragita materie...

Spune-i mamei tale ca nu ai putut invata, ai invatat la o alta materie, sau pur si simplu nu ai putut.
De fapt spune-i prima oara sa te ierte[trebuie sa pari si suparata], si apoi ii spui de nota[e o chestie prosteasca, dar mama asa imi iarta greseala laughing].
Nu o cunosc pe mama ta, dar sper ca va intelege.
Dar sa stii ca mai trebuie sa spui si tu:
'Data viitoare voi fii mai constiincioasa, voi invata'
'Nu se va mai intampla'
'Nu eu am vrut sa se intample asa'.
Etc big grin

Succes happy

| blondys a răspuns:

Te-ai certat serios cu ea? Sau putin asa?
Daca te-ai certat serios, cere-ti scuze, ajut-o la treburi, cere-i sfaturi, comunica mai mult cu ea si asteapta intai sa vezi rezultatul testului.
Daca intr-adevar este 4, roaga-te de profesor sa iti mai dea o sansa, sa te mai asculte din materie sau ceva, vezi tu.
Iar daca nu esti certata asa rau cu mama ta, incearca sa "ii intrii putin pe sub piele" si fa-ti curaj sa ii zici.
Pana la urma. e doar o nota care se poate indrepta!:*