| RecycleBin a întrebat:

eu trec in clasa a VIII-a si doamna diriginta ne-a dat o isa cu lecturile de cls aVIII-a.pana acum am citit:
~"Lacul"de mihai eminescu
~"emotie de toamna"de nichita stanescu
~"Miorita"
~"popa tanda"
~Inca o poezie dar i-am uitat >numele:"
~"si putin din baltagul
si mai am nevoie de "O scrisoare pierduta"de I.L.Caragiale.A cautat pe internet dar e lunga.si filmul nu se vede bine. v-as fi recunoscatoare daca mi-ati putea spune, cei care ati citit "o scrisoare pierduta"sa imi faceti un rezumat, nu fooarte lung.si nu vreau de pe net, ca acolo il gasesc si eu.merci mult. dau fund00ii.:-x

13 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Mai bine o citesti, chiar e draguta. Nu mai fi superficiala, munceste, altfel tot ceea ce vei obtine in viata va fi superficial.

Nu uita o chestie de la mine :

In viata ai mereu doua drumuri pe care sa mergi. Unul este usor, iar rasplata pentru el este doar ca este usor.

| rosto a răspuns:

Nu te-as sfatui sa cauti rezumate pe internet. citeste cartea, iti va fi mult mai simplu la capacitate sau ce se mai da acum. ce ai citit tu pana acum, miorita, lacul, etc, etc, sunt micute, asta nu e tocmai lectura. in niciun caz un rezumat nu va surprinde tot ceea ce trebuie tu sa stii la un examen. si citeste si baltagul tot, nu numai putin. o sa vezi ca la un moment dat o sa inceapa sa iti placa sa citesti.

| Alexandraaaaa2696 a răspuns:

Buna.Si eu trec clasa a 8 a si am citit o scrisoare pierduta. Dar in primul rand ar trebui sa citesti tu cartea, iar in al doilea rand nu cred ca o sa intelegi tu ceva din rezumatul facut de altiiwinking. Deci mai bine imprumuta cartea de la cineva, sau sa ti-o cumperi.Pa-pahappy

| Libelle a răspuns:

Nu cred ca ai cautat cum trebuie...asta nu e deloc mult http://www.referate-romana.com/......re-rom.php ce naibii, poti sa citesti atata

| RecycleBin explică:

Deci:
@diana:*:*:*:ce mi-ai dat tu, in primul radn e rezumat, si normal ca e scurtwinking
@ladygaga:daca asta e lista, ma comformez.si apr., ce ai vrea sa citesc? ti se pare ca miorita e de clasa a V-a?
si,@itsanewdawn22:da am citit-o. m-am pus intr-o seara si am citit-o.si ne chiar asa de lunga pe cum spui tu.are vreo 20si ceva de pagini.deci nu mi se pare mult.si nu, nu am citit pe net, o data ce aveam cartea.asa ca lasa-tehee hee. si sa iti mai spun ceva. dar cei care pun probleme la fizica sa le rezolve altii, aia cum sunt? am pus doar o intrebare.am intrebat daca stie cineva despre ce aste vb oin carte, sau un rezumat nu foarte lung.

| Miяu a răspuns:

Ti se pare mult? Da' Baltagu' cum e? straight face

| ladygaga a răspuns:

In clasa a 8a si citesti poezii? Rusine

Si eu trec a 8a si numai romane citesc, nicidecum poezii.

Cele pe care le-ai zis tu mai sus cred ca le-am citit prin clasa a 5a.

| itsanewdawn22 a răspuns:

Hai sa iti zic ceva "ralucuts"
Nu am idee cum ai citit tu Popa Tanda, care stiu eu cu siguranta ca are ceva pagini happy, probabil l-ai citit exact cum vrei sa "citesti" O scrisoare pierduta.
Iti mai aduc, de asemenea, aminte ca pe acest site este si un regulament care presupune ca noi, userii, nu trebuie sa il folosim pentru a ne face temele. Sau pentru a face temele altora.
Asa ca ai gresit site-ul.
Daca vrei sa te ajut cu ceva, singurul lucru pe care ti-l recomand: DU-TE la biblioteca, citeste si nu te mai minti pe tine si pe altii cu rezumate si alte abureli.
VIATA NU E DOAR UN IMPAIENJENIS DE MINCIUNI.

| itsanewdawn22 a răspuns:

- referitor la comentariul de mai sus. cand am spus Popa Tanda, m-am gandit la Budulea Taichii. Dar asta nu inseamna ca ce am zis in rest nu e corect.happy
Bafta

| itsanewdawn22 a răspuns:

Am specificat duap aceea ca m-am referit la Budulea Taichii si ca a fost o confuzie.
Eu ti-am recomandat, spre binele tau, ceva. Problema ta ce faci.
Haide ca "ma las". pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mersi dyya si mie mi-a fost de folos:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru lady Gaga si eu sunt tot in clasa a 8-a si citesc foarte multe carti si romane si tot ce imi cade in mana... deci nu inteleg ce ti se pare asa ciudat sa citesti poezii sau si poezii

| DeeJaySkilzZzZ a răspuns:

Eu am citit tot si nu am inteles nimic deoarece o am cartea cu numele tuturor personajelor si nu e bine sa o citesti asa happy