| dragutzyka29 a întrebat:

Prenumele:Constantin,Elena,Emanuel,Gheorghe,Grigore,Stef an,Teodor,cum se scriu prescurtat?

Răspuns Câştigător
| Maximus a răspuns:

Numai prenumele Constantin se scrie prescurtat " C-tin"! Celelalte "Elena" prescurtat "E.", "Emanuel" prescurtat "Em.", "Gheorghe" prescurtat "Gh.", "Grigore" prescurtat "Gr." Stefan" prescurtat "St.", "Teodor" prescurtat "Te." se scriu numai cand acestea fac parte din numele de familie si nu sunt acceptate in literatura ca fiind prescurtate pentru prenume insa C-tin e singurul prenume din sirul enumerat de tine care este acceptat de literatura pentru prescurtare. de ex: "Paul C-tin" care este acceptat.
insa Paul Gh. nu este acceptat ci corect se scrie "P. Gheorghe". Sper ca ti-am fost de ajutor!

11 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Ctin, ghe, stef, teo.

| Petronela a răspuns:

Buna! C-tin, Ghe, Emy, Ella, Gore sau Grig/Grigo, Fane sau Stef si Teo

| florin1979 a răspuns:

Constantin- c-tin gheorghe- ghe restul nu sunt scrise prescurtat ci doar derivate
elena...nela sa zicem, emanuel manu grigore grig stefan. fanica teodor teo. de asemenea si constantin poate avea derivat costel iar gheorghe gigi. o zi frumoasa!

| † RคŁûċค ◕ a răspuns:

Constantin- c-tin
elena.doar intre prieteni.gen ele, ely
emanuel.la fel intre prieteni
gheorghe- gh.
grigore- gr.

| dracdeingerash a răspuns:

Nu stiu daca te referi numai la prescurtari ca in cazul dumneavostra - dvs, dar eu iti dau si altfel de prescurtari:

Constantin - C-tin, Costy, Titi, Tinu
Elena - Ela, Ely, Ele
Emanuel - Ema, Manu
Gheorghe - Gh., Gigi
Grigore - Grigo, Gore
Stefan - Fanu, Fane
Teodor - Teo, Doru

| adelinee a răspuns:

Consta/costi/cos
ely/ela
ema/manu
gheo
stef
teo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt de acord cu Maximus big grin

| CatalinWaru a răspuns:

Ai invatat la onesifor ghibu cumva CA la fel am si eu tema acuma

| georgica34 a răspuns:

Eu stiu la cateva: C-tin, Ele, Ema, Gherghe, Grigo, Ste, teo

| MaryNechita1993 a răspuns:

Esti din scoala 165?; P.S. in loc de Teodor vroiai sa scrii Theodor
?

| FlaviiTuttiFrutti a răspuns:

Dragutzyka29, cred ca acum lucrez de pe acelasi manual de pe care lucrai tu, pentru ca, aparent, exercitul asta i cel cu abrevierile lunilor il am si eu in tema laughing