| Essence a întrebat:

Stiti exemple de fraze greu de pronuntat?

Ex: "Un vultur sta pe-un pisc c-un pix in plisc"

Sau acele fraze in care fiecare cuvant incepe cu aceiasi litera. ( aproape laughing )
Ex: Dintr-o intamplare se intampla intamplator...

Stiti si voi exemple?

20 răspunsuri:
| A12NDRA a răspuns:

Da acelea se numesc exercitii de dictie. Uite un ex:
Papucarul papucareste papucii papucaresei, papucareasa nu poate papucarii papucii papucarului.

Gasesti aici mai multe:http://www.codrosu.ro/......ti-dictia/

| AdriannaAdry a răspuns:

Mama are flori pe prispa pronunta repede si vezi ce iese laughing

| Plague a răspuns:

"Capra crapa piatra-n patru, piatra crapa piatra-n patru"

"Eu pup poala popii, popa pupa poala mea"

"Sase saci in sase saci"

"Pili-as cu pila lunga, pila-n punga, punga-n pila"

"Triedru tridreptunghic"

"Agatati-ai poamele calului de poalele podului"

"Un vultur sta pe-un pisc c-un pix in plisc"

"If a shipshape shipshop stocks six shishape shop-soiled ships, how many shipshape shop-soiled ships would six shipshape ship shops stock?"

"A noise annoys an oyster, but a noisy noise annoys an oyster more"

"Peter Piper picked a peck of pickled peppers, a peck of pickled peppers Peter Piper picked. If Peter Piper picked a peck of pickled peppers, where's the peck of pickled peppers Peter Piper picked?"

"Betty bought some butter, 'but' she said, 'this butter's bitter' and a bit of better butter would make a better butter. So she bought a bit of butter better than the bitter butter and it made her butter better, so it was that Betty bought a bit of better butter"

"Three tree toads tied together tried to trot to town"

"Amidst the mists and coldest frosts, with barest wrists and stoutest boasts, he thrusts his fists against the posts and still insists he sees the ghosts"

"Two witches had two watches. Which watch did which witch watch?"

"A tutor who tooted a flute tried to teach two teachers to toot. Said the two to the tutor 'is it harder to toot or tutor two tutors to toot?'"

"Sheila uttered a sharp shrill shriek and shrunked from the shrivelled form that slumbered in the shadows"

"I slit the sheets. The sheets I slit are on the slitted sheets I slit."
Astea le aveam eu intr-un folder in PC happy

| kattya96 a răspuns:

Buna.
Ce-ai zis tu c-am zis eu
Ca zis ala catre ala
Nici n-am zis
Si-ai zis cam zis
Dar sa zic
Ce ai mai zice
Si-am sa zic
Sa ai ce zice.
Preferata mea :X :
Cand ma gandesc
Ca te gandesti
Ca ma gandesc la tine
Gandeste-te ca ma gandesc
Ca te gandesti la mine.

Un tricou original
S-a dus sa se dezoriginalizeze
La fabrica de dezoriginalizare

Un cocostarc
S-a dus sa se decocostarcareasca
La fabrica de decocostarcarire.

Mult noroc. Mi-e mi-a luat ceva sa le invat. O seara placuta :*

| ChristinaO a răspuns:

Buna!
Nu-i greu a zice titiridva tidva, da-i greu a destitiridvi titiridvitura titiridvei tidvei.

Colo-n vale p-un pitroi sta o codobătură si un codobăturoi,codobăturoiu codobătureşte codobătura,codobătura nu poate codobături codobăturoiu…

Sighitibum ala bim bum bam,strigatul cilipanezului în căutarea baldibuzului omorât de un cris cras, într-un stil abracadabrant pentru că nu a vrut să-l omoare pe hipocate-elefanto-camerosul, ascuns după un camilolabilolabalascop deoarece mâncase citopiperazina si se brohănise cu brohoteele în drămandău.

Un bal fără egal cu final fatal la un halal carnaval estival cu scandal epocal dintr-un opal oval, pal, real şi natural, fără rival, egal si actual.

Domnule Dudescule, da-mi dude din dudul dumitale de dincolo de drum.

si la final, celebrul supercalifragilisticexpialidocious!

| Ghost a răspuns:

Ex: domnule dudar da-mi dude din dudu dumneata de dincolo de deal

| dyanagabryela a răspuns:

Uite cateva cuvinte greu de pronuntat: Electroglotospectrografie,
formadehidsulfooxilatdesodiu,
difosfopiridinnucleotidaza,
feromicroazotombohidric,
hippopotomonstrosesquipedaliofobia, distrofiendeemicatireopata,
encefalomielopoliradiculonevrita,
gastropiloroduodenojejunostomie,
diclordifeniltriclormetilmetal.
Fraze greu de pronuntat:
-Capra calca piatra,piatra crapa-n patru si eu pup poala popii popa pupa poala mea dar trebuiesc repetate repede repede;
-Eu pup poala popii,popa pupa poala mea;
-Domnule director doamna dragan doreste doua dude din dudul dumneavostra de dincolo de drum;
-Până când a cărămidărit cărămidarul pe cărămidăriţă, a cărămidărit cărămidăriţa pe cărămidar.
-Unui tâmplar i s-a-ntâmplat o întâmplare. Alt tâmplar, auzind de întâmplarea tâmplarului de la tâmplărie a venit şi s-a lovit cu tâmpla de tâmplăria tâmplarului cu întâmplarea.
-Am o prepeliţă pestriţă cu paisprezece pui de prepeliţă pestriţi, e mai pestriţă prepeliţă pestriţă decit cei paisprezece pui de prepeliţă pestriţi.
-Cand ma gandesc ca te gandesti ca ma gandesc la tine, gandeste-te ca ma gandesc ca te gandesti la mine!
-Un cocostarc s-a dus la descocostarcarie, unde se descocostarcareau si alti cocostarci nedescocostarcariti, ca sa se descocostarcareasca de cocostarcaria lui;
-Nu-i greu a zice boul breaz barlobeaz din vacile barlobrezeanului,dar e mai greu a dezbrezi brezaturile boului breaz barlobreaz din vacile barlobrezeanului!
-Şase sasi în şase saci.
-O coropisnita si`un coropisnitoi se coropisniteau la noi pe gunoi. Nu coropisnita coropisnitea pe coropisnitoi, ci coropisnitoiul coropisnitea pe coropisnita.
-Constantinopolul sa dezconstantinopolizat;
-capac cu cupa cupa cu capac;
-Pilimon cu pila lunga,si-a pilit pila pe punga,punga-n pila, pila-n punga, Pilimon cu pila lunga;
-Fata fostului fierar facea fasole fara foc fiindca focul facea fum.;
-Stiu ca stiu ca stiuca-i stiuca.;
Aici sunt mai multe: http://www.codrosu.ro/......ti-dictia/ :). Sper ca te-am ajutat! Funda? Plssss!

| SpagheteCuKetchup a răspuns:

1.Un sas cu glas de bas cam gras si ras pe nas sta la taifas de-un ceas la parastas despre un extras din pancreas.
2. Capra calca-n piatra, piatra crapa-n patru, crape capul caprei in patru precum a crapat piatra-n patru.
3. Capra neagra calca-n clinci. Clinciul crapa-n cinci, crape capul caprei-n cinci, precum a crapat clinciul-n cinci.
4.Duc in bac sac de dac, aud crac, o fi rac? O fi drac? Face pac, aud mac, aud oac, nu e rac, nu-i gandac, nu e cuc, nu-i brotac, il apuc, il hurduc. E tot drac.
5.Cosaşul Saşa când coseşte, cât şase saşi sasul coseşte. Şi-s sus şi-n jos de casa sa, coseşte sasul şi-n şosea. Şi şase case Saşa-şi stie.
- Ce şansă!… Saşa-şi spuse sieşi
6.Un cocostârc s-a dus la descocostârcărie, unde se descocostârcăreau şi alţi cocostârci nedescocostârcăriţi, ca să se descocostârcărească de cocostârcăria lui.
7.Papucarul paucareste papucii nepapucariti ai papucaresei dar papucareasa nu poate papucarii papuci nepapucariti ai papucarului care papucareste papuci nepapucariti.
8.A noise annoys an oyster, but a noisy noise annoys an oyster more.
9.Three tree toads tied together tried to trot to town
10.Balaban Bălăbănescu bâlbâieşte bâlbâituri bâlbâite pe negândite.

| IuliaTeodora98 a răspuns:

Stiu eu cateva: Citeste cat de repede poti
"Capra crapa piatra-n patru, piatra crapa piatra-n patru"

"Eu pup poala popii, popa pupa poala mea"

"Sase sasi in sase saci"

"Pili-as cu pila lunga, pila-n punga, punga-n pila"

"Triedru tridreptunghic"

"Agatati-ai poamele calului de poalele podului"

"Un vultur sta pe-un pisc c-un pix in plisc"

| Raluka98 a răspuns:

Da:
Sase sasi in sase saci!
Eu pup poala popi, popa pupa poala mea!
Zebra Zizi zicea zidarului in zazania zilelor zicala Lizucai!
Gasesti mai multe pe www.dictie.ro;
www.apropo.ro;
www.cursdictie.com
Funda, te rog!

| Bloodthirsty a răspuns:

"Stânca stă-n castan ca Stan. Stan stă-n castan ca Stan?" big grin

| rfeqa a răspuns:

Da... un cocostarc s-a dus la o cocostarcarie unde se descocostarcareau si ati cocostarci nedecocostarcariti ca a sa se cocostarcareasca de decocostarcria lui...sau uite:o mierlita coflerita cofleri coflenderita si un mierloi corofleroi cofleri coflenderoi dar mierloiu cofleroiu cofleri coflenderoiul a putut mierli merlita cofleri coflenderita laughing

| MacMac3 a răspuns:

Fantoma finlandeza face fraude fantastice.
Şapte sape sparte şi-ncă şapte sape sparte s-au suit şi-n sus să sape.
Fata fostului fierar francez face fasole fierte, fara foc fiindca focul face fum.
Papucarul papucăreşte papucii papucăresei, papucăreasa nu poate papucări papucii nepapucăriţi ai papucarului.

| Catalin180900 a răspuns:

Fata fostului functionar Fanica face fasole fara foc findca focu face fum! rosteste repede!

| Andreea_6206 a răspuns:

Fata fierarului fierbe fasolea fara foc fiindca focul face fum.
Fluturasul Fifi face focul.
Ana aduce acum acasa afine acrisoare.

| WiiFii a răspuns:

O sapa doua sape trei sape patru sape... zece sape, pe la 5-6 te incurci daca zici repede.

| BlackTnT a răspuns:

Pai or fi vechi dar inca mai functioneaza laughing :

"Sase saci in sase saci"(se pronunta de 3-4 ori)

"Capra crapa piatra, crapaiai capul caprei"

"Florin face fasole facaluit fara foc fiindca focul face fum"

Cam atat mi-ai venit in minte big grin

| anael a răspuns:

Exeplunbmcdb

| flaviii_4007 a răspuns:

Hey de exemplu: Domnule Dudu din Dudesti dati-mi dude dulci din dudul dumneavoastra din drum happy

| Donogan_Theodora_1991 a răspuns:

Un arhiepiscop se duse la constantinopol sa se dezarhiepiscopoconstantinopolizeze (nu e greu)