| CuvinteFaraSens a întrebat:

stiu ca TPU nu este pentru rezolvarea temel; or, dar ma poate ajuta si pe mine cienva la o problema.Problema suna cam asa: Sa se determine valoarea de adevar a afirmatiei: Suma oricaror doua numere irationale este numar irational" straight face. Chiar nu am nici o idee! DAU FUNDITAbig grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E fals. de exemplu daca aduni radical din 2 cu radical din 3 da un numar rational dar daca aduni radical din 2 cu minus radical din 2 da zero care nu e numar irational deci e fals