| Cojocea_Lara_1997 a întrebat:

sunt in clasa a 7 iar la fizica profesoara m-a pus sa fac un experiment... care se numeste : Punerea in evidenta a functionarii unui motor termic. Cerinta zice; Intr-o seringa de plastic, pune apa pana la jumatatea rezervorului; deplaseaza pistonul seringii cu aprox. 1 cm si deschide etans (prin incalzire la flacara) capatul in care se fizeaza acul. Noteaza pozitia pistonului si apoi pune seringa intr-un vas cu apa fierbinte.
Dupa 5 minute observa pozitia pistonului.

Adica eu ce trebuie sa fac? profa mi-a zis ca imi da ia spirtiera pentru flacara... Eu aduc o seringa... asta am inteles. Dar adica ce trebuie sa fac? Inafara de seringa trebuie sa mai aduc ceva sau ce? Dau funda daca pana maine la ora 09:30 primesc raspuns cu informatii

Răspuns Câştigător
| YosCosmin a răspuns:

Dec umpli seringa jumatate cu apa apoi apesi pe seringa 1 cm, incalzesti acul cu spirtiera si se desface(are fixarea cu seringa) dupa o pui intru vas cu apa fierbinte dupa notezi unde a ajuns pistonul. P.S. o sa te ajute si profesoara daca nu te descurciwinking.

0 răspunsuri:
Întrebări recente