| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare.Am vazut pe net niste patine cu rotile destul de scumpe(429 de lei). Site-ul stiu ca este de incredere pentru ca ama mai comandat de la ei tot patine cu rotile si erau bune.Intrebarea mea este care e faza cu rulmentii si cu rotile? Adica eu as lua patine pe care le-am gasit acum darb mi-e putin frica...as vrea ca atunci cand ma plimb cu ele sau nu fac un zgomot puternic ca la rotile de PVC.Adica la cele pe care le comand eu am vazut ca au roti din poliuretan, diametru 55mm x 32mm si rulbenti Abec 7.In imagine sunt niste roti colorate si din cate mai documentat, acestea colorate sunt din cauciuc sau ceva de genu'(oricum nu sunt transparente rotile).Acum nu stiu ce sa fac. Puteti voi sa imi explicati pls mai bine etreaba cu rulmentii si rotile pentru a nu face zgomot?
Sper ca da.Pentru cel mai bun raspuns dau,logic, FUNDA!
happy

1 răspuns:
| me4u a răspuns:

Buna, rotile de calitate sunt cele din poliuretan dupa cum spuneai si tu. Cele din PVC (plastic) sunt foarte dure, zgomotoase, nu absorb deloc vibratiile din asfalt si se strica repede. Rulmentii sunt clasificati si ei dupa precizia cu care au fost produsi, ABEC 1/ 3/ 5/ 7 /9. Cu cat numarul este mai mare cu atat sunt mai precis lucrati. La patine cu rotile este cel mai important sa fie de calitate rotile, rulmentii macar ABEC 5 si daca ai grija sa nu mergi cu ele prin apa n-o sa ai probleme :) La magazinul Skates gasesti tot ce vrei legat de patine cu rotile www.skates.ro/patine-cu-rotile :)