| คηĐЯээд a întrebat:

Am si eu o intrebare.
Daca vreau sa ma transfer la alt liceu, media mea de admitere trebuie sa fie mai mare ca media ultimului intrat in acea clasa sau in acel liceu?
Deoarece, unii profesori mi-au spus intr-un fel, altii in alt fel si sunt nelamurita.

Si de exemplu, daca am media mai mica dar sunt locuri in acea clasa?

Aa. apropo.
Numarul maxim de locuri este 28 cat scrie pe edu.ro, cand s-au facut repartizarile, sau 30?
Pentru ca am mai auzit cazuri de genul asta.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca esti cl. a IX-a, media trebuie sa fie mai mare decat a ultimului intrat si numarul de elevi din clasa sa nu depaseasca 30 elevi. De asemenea este necesara aprobarea transferului de catre Consiliile de administratie a celor doua licee si sa dai eventuale diferente daca schimbi profilul. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fă o cerere către directorul liceului unde vrei să te transferi și vezi în urma solicitării dacă ai baftă.
Pa, pa.