| TakeMeHome a întrebat:

Bună TPU!
Bunica mea are niște găini ouătoare de diferite culori(nu știu dacă ajută asta la ceva) care sunt în vârstă de 1 an, și de vreo 4-5 luni au început să se ciupească până la sânge, una a murit din cauza unei răni. Le-a dat porumb măcinat cu concentrat pentru găini ouătoare și boabe de grâu + coji de ouă uscate și măcinate. Ce să fac? Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| Robertty a răspuns:

Tzinele separat!

| Stoichy a răspuns:

Daca ai privesti mai atent in tarc ai sa observi ca nu toate au rani. gainile superioare fac legea in tarcul tau big grin. adica cele superoare le inlatura si umilesc pe cele slabe prin ciupituri si alte gesturi! asta poate datora si diferentelor de culoare specie/ incearca sa delimitezi locul ca altfel thinking nu stiu ce poti face...