| JustDoIT11 a întrebat:

Eu stiu sa inot foarte bine, dar problema este ca mi-e frica sa ma bag cu capul sub apa fara sa ma tin de nas laughing. nu cred ca e foarte greu, dar mi-e frica de ce se va intampla. imi intra apa in nas, sau ce senzatie e? ce sa intampla? adica, doar nu e senzatia aia de zici ca te sufoci, nu? pentru ochi am ochelari, dar as vrea sa pot deschide ochii si fara ochelari. saptamanal merg la o piscina din oras si vreau sa le arat unor "fete rele" laughing ca pot si eu sa inot sub apa. apropo, daca deschizi ochii sub apa fara ochelari te ustura ochii dau ce simti? scuzati-ma de categorie, dar mie imi trebuie urgent un raspuns. dau funda, vot pentru cel mai bun raspuns. multumesc.

2 răspunsuri:
| Ne3quicKBăă a răspuns:

Salut JustDolT11. Ideea cu bagatul capului sub apa este ca atunci cand iti bagi capul sa expiri aerul pe nas, si nu iti poate intra apa. Cel mai probabil ochii te vor ustura, cel putin la inceput, din cauza apei (de obicei, din cauza clorului din ea). Dar, poate cu timpul, te vei acomoda.winking Sper ca ti-am fost de ajutor.

| zubby05 a răspuns:

La inceput este posibil sa fie mai greu. o sa ai o senzatie ciudata pana te obisnuiesti..nu intra apa nici in nas si nici in urechi. [mie una nu mi.a intrat niciodata]. trebuie sa stai calm sa nu te agiti.[eu cand am intrat prima data laughing (cea mai mare prostie) am tras apa pe nas si m.am derutat. noroc k a fost cineva langa mine si m-a ajutat sa ajung la suprafata] fi calm/a si ia-o incet..usor usor o sa reusesti dar dc nu ceri ajutorul cuiva care are ceva experienta in acst domeniu? o sa iti fie mai usor:p funda?