| LovKid a întrebat:

In curand va incepe scoala si eu trec in clasa a 9 la stiinte sociale.
Vreau si eu sa stiu la ce materi sa repet.adica pe ce materi se axeaza cel mai mult acest profil.pentru ca nu am inteles prea bine.si... ce sa repet la ele daca se poate de ex :la romana sih la celalalte.

Răspuns Câştigător
| Amaya a răspuns:

Nu stiu de unii oameni dezinformeaza, asa ca o sa-ti spun din experienta mea ( am terminat acest profil ) : dai teza la romana, engleza/franceza ( in functie de ce a ales clasa ta ca prima limba studiata ), istorie/geografie si logica - a noua/psihologie - a zecea, economie - a unsprezecea, filosofie - a doisprezecea.
Pe ce materii se bazeaza? Istorie, iar acum ca Bacul se da obligatoriu la istorie, ar trebui sa nu o neglijezi deloc. Ar mai fi: geografie, logica ( faci un singur an, dai si teza, iar daca iti place foarte mult o poti da si la Bac - in cazul in care nu iti vor placea economia, filosofia, psihologia ), engleza sau franceza - materia la care dai teza este extrem de importanta si daca vrei un sfat, repeta-ti timpurile, propozitiile conditionale, ca nimeni nu ti le mai repeta in liceu. Cam astea sunt materiile importante. O sa ai teste initiale ( eu am avut de ex la romana, biologie, franceza, engleza, mate ), dar nu conteaza decat in cazul in care iei 9 sau 10, proful te intreaba daca vrei sa-ti treaca nota. La romana, n-ai ce repeta, faci literatura tot liceul, iar in primul an ar trebui sa citesti "Romeo si Julieta", "De veghe in lanul de secara", "Romanul adolescentului miop", "Maitreyi", etc. Bafta!

4 răspunsuri:
| micutsa19 a răspuns:

romana,istorie,geografie,limbi straine,logica, filosofie, economie

| Sylvia97 a răspuns:

Buna. Si eu anul acesta intru in a 9a, tot stiinte. Crede-ma. nu vreau sa fiu rautacioasa dar la stiinte sociale nu se pune accent pe mate, bio sau fizica. La stiinte sociale se da teza la engleza, romana, parca latina si inca o materie dar nu mai stiu sigur care. Te poti axa mai mult pe engleza daca nu te descurci bine, sau chiar romana. Sper sa iti fi fost de ajutor si succes la liceu.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
Eu sunt la filologie cls a 10-a dar stiu ca la stiinte se pune mult accent pe biologie, chimie si matematica.Iar la astea vei da teza sigur +roamana
Pa, pa!

| john2381 a răspuns:

Poti incepe prin a invata la romana. asta cu siguranta o sa iti foloseasca indiferent de profilul liceului si oricum nu pare sa fie punctul tau forte.
ps. o materie, doua materii