| alexaly a întrebat:

Luni sau marti, am vazut pe PRIMA TV un film cu o fetita.Nu am reusit sa vad cum se numeste filmul deoarece pe la sfarsit am adormit...Incerc sa va povestesc [cat mai stiu, ca nu l`am vazut nici de la inceput].:Era o fetita si avea un frate. [ pe fata o chema ceva cu E-h-r--, nu mai stiu exact., niciodata nu reuseam sa ii citesc numele.]Ei devenisera majori [din cat am inteles] si tatal lor le-a organizat o petrecere.Tatal fete incepe sa spuna glume, printre care si una [FITI ATENTI E NEVOIE LA SFARSIT] cu ceva de genul :
"Cum de mi-a cazut felie de paine cu partea unsa in sus". Tatal fetei, a obligat`o sa poarte cravata lui. Fetei nu`i placea deloc la petrecere deoarece ea era in centrul atentie si nu ii placea asta. Asa ca a fugit. Pe drum. s`a intalnit cu o fata mai mare decat ea.[nu ii stiu numele]. Mama fetei de care v-am povestit pana acum. [ O sa o numesc E. [pe fata], ca nu ii stiu intreg numele] a fugarit`o pana a prins`o.Pana la urma E apare la petrecere cu noua sa prietena.[acum nu mai stiu exact ordinea actiunilor, dar o sa va povestesc intr-o ordine aleatorie]. Fata se muta la o alta scoala, dar mama ei nu stie. Ii spune doar fratelui ei. Prima data copii vor sa isi omoare parintii, punanad intr-o galeata un topor, si cand mama lor va deschide usa o sa ii pice toporul in cap si o sa scape de ea. Dar pana la urma, fratele fetite [ lui E.] fiind inteligent ii scrie profesoarei lui E, de la scoala care E. fusese primadata, un e-mail in care ii transime ca E nu mai poate venii un timp la scoala, deoarece este plecata din tara [parca] [dar ea, de fapt rula deja la o alta scoala, fara ca parintii ei sa stie; in secret]. Pana la urma fata ramane sa locuiasca la fata cunoscuta la petrecere, alaturi de mama acestea.E. incepe sa mearga cu prietena ei la scoala. Intr`o dimineata, o prietena de`a lui E o vede ca merge la o alta scoala si o intreaba de ce. Ea spune ca e angajata sa fie spion, in locul altei fete. Fetele [ E si prietena cunoscuta la petrecere o sa o numesc * sa fie mai usor.] ajung la scoala * incepe sa ii explice lui E. cum stau lucrurile la aceea scoala. Elevii erau impartiti in mai multe grupe " Tocilarii", "Gasca o uram pe Adeh", "Sportivele" si "Leoaicele" [ grupa din care facea parte * si prietenele ei].Ele spun ca pana E se hotaraste unde poate sa ramana, sa stea in grupa "Leoaicele " [ unde si ramane, definitiv].Se apropie ziua *. E, *, si celelalte membre a "Leoaicelor" vad o eleva a scolii vechi unde mergea E pe strada. Fetele spun ca E nu are curajul sa ii ia fasul si sa il puna pe ea.Ea loveste acea fata in cap, ii fura fasul si vine inapoi. Atunci * ii spune ca nu mai e prietena ei care a cunoscut`o acum cateva luni e o dura. Si cele 2 prietene se cearta. La ziua *, E este prezenta si ea. Dar * spune ca ea strica atmosfera si pana la urma, hotaraste sa mearga in oras. Fetele merg in baruri, in restaurante. si in clubul in care lucra mama lui *. Vazand * ca mama ei lucreaza acolo se supara si pleaca imediat.Cele doua fete incep sa stranga prietenia ca inainte si devin iar cele mai bune prietene. Nu dupa mult timp, mama lui *, ia un interviu. Ea mergea tot timpul cu moticicleta. Cu cateva zile inainte sa i se ia interviul ea merge la birou. si isi uita casca acolo. Nu observa asta si merge acasa. E. merge sa isi viziteze prietena [*] si la poarta vede un echipaj de politie, si pe bunica lui * care o tinea in brate. Afla ca mama lui * MURISE. Fetele sufereau extrem de mult dupa mama lui *, si chiar si E. o considera deja mai mult decat ca si pe o familie. si ii simtea si ea lipsa. Dupa cateva saptamani, de la moartea mamei lui *, E. incepe sa mearga din nou la scoala care mergea inainte.La scoala are loc o serbare, unde toti copii scolii si parintii lor cantau un cantec.E. si mama ei sunt prezente si ele. E o vede pe * imbracata in uniforma scolii ERA SI EA DE ACUM LA ACEASTA SCOALA.Pe la mijlocul cantecului. E. se opreste din cantat si merge pe scena Ia microfonul si incepe sa spuna numele ei [ nu stiu exact. il tot rotea sau nu stiu ce ii facea.] Atunci, fata careia ii spusese ca e o spioana la noua scoala, era pe scena. Ea o impinge pe E. Ea cade de pe scena de la o distanta de cel putin 1 m. * si mama fetei fug speriate spre scena. Dupa zile bune * o viziteaza, acasa la ea, pe E.Aceasta o intreba ce se intamplase. [AICI URMEAZA PARTE DE LA INCEPU, UNDE AM SPUS SA FITI ATENTI] : * ii spune. ca A CAZUT CU PARTEA UNSA IN JOS. [ am sublineat asta, doarece mie mi-au dat lacrimile la partea asta...]La sfarsit : "Leoaicele" fac un ritual prin care "vorbesc" cu mama lui *.Cum se numeste filmul.Va rog?

Răspuns Câştigător
| buldome a răspuns:

Esther Blueburger http://www.youtube.com/watch?v=Hy74MwtUD2s

2 răspunsuri:
| Dana211 a răspuns:

Decat sa fi scris atat nu iti era mai usor sa te uiti pe un program tv din zilele respective la ora la care s-a difuzat si sa cauti singur?