| Filipjack a întrebat:

Saptamanal, pentru scoala, trebuie sa citesc 50 de pagini dintr-o carte si nu stiu ce as putea citi.
Daca se poate, ati putea, va rog, sa-mi dati o lista de lecturi obligatorie pentru clasa a 6-a (FARA JULES VERNE) si care sa poata fi povestite*. Multumesc! FUNDA!

:Am mai citit carti pe care nu le-am putut povesti (erau descriptive...)

5 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

"Florin scrie un roman" de Mircea Cărtărescu
"Paşa Hasan" de George Coşbuc
"Viaţa la ţară" de Duliu Zamfirescu
"Singur pe lume" de Hector Malot
"Cireşarii' de Constantin Chiriţă
"David Copperfield" de Charles Dickens

| heise a răspuns:

Era sa scriu niste carti politiste de Anna Rice. rolling eyes Oricum, "Omul invizibil" de H.G. Walls. Acum nu stiu daca o vei intelege, insa eu am citit-o in clasa a saptea si mi-a placut. Destul de mult. Iar alte carti... Sa fiu a naiba daca stiu. Noua, dirigintele, ne dadea sa citim si alte carti decat cele obligatorii. Adica, la fise, mie si colegei mele care citim ne-a zis ca macar o lucrare de pe lista sa o avem, restul le putem face din cartile care ne-au placut. Asa ca incerca niste carti de la bibilioteca. Stii, la mine una erau pe foi cartile obligatorii pentru lectura si clasa. Acum nu stiu la voi.

| Filipjack explică (pentru heise):

Noua ne cere si sa le povestim big grin

| mihaela2808 a răspuns:

Poti incerca:
Amintiri din copilarie-Ion Creanga
Ion Luca Caragiale-momente si schite sau teatru
La medeleni
Ioan Slavici
Ion Creanga povestiri
Fratii jderi-Mihail Sadoveanu
Balade populare poti citi aici ti l-as recomanda pe Toparceanu sunt foarte frumoase. Sper ca te-am ajutat. Fundita?

| Flyn a răspuns:

Buna
eu in clasa a6a am citit urmatorele carti:
Ultimul mohican de james fenimore cooper
Winnetou
Robin Hood(am citit-o anul asta)
Diamantul din Drury Lane(e frumoasa rau e scrisa de julia golding)

Morometii(asta mi-a placut mult)
Singur pe lume de hector malot
Toate panzele sus... sper ca te-am ajutat.pa,pa