| just for me a întrebat:

v-ati uitat vreodata la sele intrebandu-va daca eista si alte forme de viata in univers.credti ca ar mai putea exista alte forme de viata? universul e nesfarsit, sunt mii de galaxii, mii de stele, sute de planete inca nedescoperite. v-ati intrebat vreodata daca nu suntem singurele fiinte din univers? daca existe alte forme de viata mai avansate, mai inteligente, fiinte care poate au descoperit cum sa lucreze cu timpul, cum sa sfiedeze gravitatia, cum sa calatoreasca in spatiu mai usor? pare o intrebare stupidalaughing, dar serios, daca ar exista forme de viata mai avansate? cine stie, sunt atatea planete nedescoperite sau nestudiate, oamenii nu pot calatori prea departe in spatiu, poate ca in acest univers nesfarsit exista alte forme de viata, sau poate universul se termina la un capat, poate la acel capat incepe alta lume. voi ce ziceti? astronomia este una din pasiunile mele, si va rog nu glumiti.adica nu sunt singura care isi pune aceasta intrebare, poate ati citit ca de-a lungul timpului, oamenii au incercat sa gaseasca cai cat mai avansate de a calatorii in spatiu, mai departe decat pana unde se putea, au vrut sa studieze mai mult universul, dar foarte greuau putut. poate ca alte frome de viata pot calatorii cu puterea luminii sau alte lucurui care pentru noi sunt "fanastice". noi nu suntem zei, poate nu stim totul. ce credeti?(sunt niste presupuneri, nu zic ca acum cred in extraterestrii, e ca si cum ai crede in bigfoot laughing, dar poate ca daca ar exista, si noi am fi extraterestrii pentru noi.)vreau pareri serioase. e mai mult o iposteza, cine poate stii...

3 răspunsuri:
| Flavius_6134 a răspuns:

Am fi egoisti sa zicem ca suntem singuri pe aici tongue De fiecare data cand ma uit la stele ma gandesc cat de neinsemnati suntem noi de fapt...niste puncte foaaaaarte minuscule pe harta Universului. A fost trimisa o sonda mai de mult(nu mai stiu in ce an) care sa strabata galaxia (cica) plina cu mesaje de la noi, desene complexe si alte prostii care sa ne defineasca pe noi.acum nu stiu cat e de inteligenta treaba asta laughing la cat suntem noi de prosti, ne distrugem singuri planeta si poate vin niste omuleti verzi facuti din oua si ne extermina ca sa se evite distrugerea prosteasca a unui loc ce poate (inca) sustine viata. Si mie imi place astronomia si tot felul de chestii legate de spatiu si cosmos. da' cam greu sa-ti faci un job din asta in Românica noastra big grin Pana si o bacterie gasita pe Marte poate fi numita fiinta extraterestra thinking daca stai sa te gandesti prea mult la spatiu si la cat de neinsemnati suntem, sau daca suntem singuri in Univers te ia cu dureri de cap, crede-ma laughing noi nu ne cunoastem propria planeta si vrem sa cunoastem Universu

| Myrcea22 a răspuns:

Ai scris un roman! nu!

| Lilith_6353 a răspuns:

Ei bine viata pe pamant este posibila din cauza conditilor care sunt cum sunt dia cauza locului pe care il ocupa pamantul in sistemul solar.Fiecare stea de pe cer poate fi un soare pentru alt sistem asa ca ar mai putea sa existe planete asemanatoare pamantului si deci alte forme de viata.Deasemenea pot sa fie forme de viata adaptate unor conditii mai aspre. Deci pot sa existe alte forme de viata si personal cred in asa ceva.Nici nu inteleg de ce alti oameni nu cred. Daca noi nu i-am vazut iaseamna asta nu inseamna ca nu exista(asta nu inseamna ca daca nu l-am vazut pe Dumnezeu eu tot cred in el, ca bietul nu a prea dat semne de viata dupa parerea mea). Plus ca au fost gasit diferite ciudatenii si finte ce arata de pe alta lume. A fost gasita o fosila a unei fiinte care nu arata pamantean.Au fost gasite cranii omenesti cu coarne, colti si altele. Ce sa mai spun de artefacte ciudate.Mai stiu si eu ceva teorii dar nu le insir acum pe toate.