| elinea a întrebat:

ce ati mai facut in ultimele zile? de bine sau de rau?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Gandindu-ne cam ce facem pe TPU, eu cred ca facem bine!
Apoi, in fiecare zi se poate face bine, chiar daca raul se face mai repede si usor...Sa ajuti o batranica sau un batranel sa treaca strada, sa oferi locul in mijloacele de transport unei persoane mai in varsta, sa zambesti cuiva care este trist...sa-i arati partea plina a paharului...sa saruti de dimineata pe cei care pleaca la servici sau in treburile lor...sa oferi o floare celui drag...sa faci o vizita unui suferind...si multe alte gesturi mici ne vor face sa ne simtim bine... dar si pe ceilalti! Caut cat este posibil sa fiu de ajutor celor din preajma, fara a disturba...Chiar nici nu gandesc la ceva rau...si asa ar trebui sa facem toti...gandurile lucreaza, vorbele la fel...astfel nu vom face rau daca nu gandim sau vorbim despre asa ceva! Putem spune ca ne-a mers rau...cu sanatatea, cu gasirea unui servici, aflarea unei vesti triste... ceva ce nu depinde de noi...Fiti optimisti si faceti tot ceea ce-i place lui Dumnezeu...si stiti bine! ...asa nu vom putea face ceva rau! Eu cred ca te-ai gandit la cum ne-a mers in ultimele zile... mie, si bine si rau...cine spune ca-i merge numai bine...se lauda! viata este o lupta in care castigi dar si pierzi...

10 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

De bine... dar cu sanatatea raulaughingDar tu, ce ai mai facut?

Bula
| Bula a răspuns:

Ma duc in excursie, ca si ieri, o drumetie de cca 20-25 km. E soare, vreme frumoasa!
Tu stai aici, langa calculator, daca n-ai ceva mai bun de facut! Sau iesi mai bine la o plimbarica, in Naura!

mlm
| mlm a răspuns:

Am facut numai de bine, cred ca asta este important sa faci lucruri cit mai bune si sa fii cit mai corect; Sper ca si tu ai facut la fel!

assiris
| assiris a răspuns:

Am facut straturi si am plantat, flori, ridiche, marar, patrunjel, leustean, busuioc. Si voi continua.

| RamonaMn a răspuns:

Ma gandesc doar la vacanta...
Tu ce mai faci?

April
| April a răspuns:

Am fost la tara si mi-am semanat florile:craite, carciumarese, portolaci, maci, dalii pitice, mararite, petunii; mi-am vazut pomisorii saditi cu un an sau doi inainte, am senmanat si legume:castraveti marar, morcov.Au fost ore minunate, mai ales ca, desi l-am plantat anul trecut abia, un cais deja imflorise; iar cireselul care a facut anul trecut doar doua cirese nul acesta e plin de muguri...Lalelele stau sa infloreasca, narcisele la fel... iar la intoarcere am oprit in padure si am cules brebenei albi si mov... O singura parere de rau mi-a umbrit ziua:vecinul care si-a parasit gospodaria lasase in urma un catel pe care il adoptasem peste vara si se invatase, cand auzea masina sa iasa pe sub gard si sa vina in fuga la noi...nu stiu ce s-a intamplat peste iarna ca in primavara asta n-a mai aparut...

| MihaiA a răspuns:

Ma gandesc ca de saptamana viitoare nu asta care urmeaza maine, o sa incep munca laughing

| avalon a răspuns:

In ultimele zile. bine nu am facut. si rau... nu ma bag sa fac. raman asa in stand by happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De bine: am incercat sa fiu cat mai pozitiva si sa fac cat mai mult bine!
de rau: nu am facut destule eforturi ca sa pot face cat mai mult bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

B:Am daruit ceva unei domnisoare care avea mai multa nevoie decat mine si, i-am facut o bucurie.
R: am judecat (cu mintea) rautatea unora care nu se pot desparti de orgolii sau neincredere. (mi-a parut rau si atunci am spus o rugaciune pentru ei.)