| comet a întrebat:

Joi si vineri nu am fost la scoala si vreau sa ii zic maine dirigintei cand ma intreaba ca am facut toxiinfectie alimentara. Am auzit ca in luna asta au fost foarte multe cazuri. De la ce se putea face in afara de meniuri de la restaurante, de la banchet etc. Vreau sa ii zic ca am facut de la ceva ce am mancat acasa sau am cumparat de la un magazin. Sugestii? big grin

Răspuns Câştigător
| DarkLaden a răspuns:

Vezi tu ce ii zici de aici
Cauze - toxiinfectiile alimentare survin de cele mai multe ori in colectivitate. Alimentul in cauza este in principal oul, ori un preparat care contine oua (produse de patiserie, inghetata), sau produsele lactate facute din lapte crud sau insuficient fiert, mezelurile si molustele. Germenii responsabili de cele mai multe ori sunt salmonellele zise minore (salmonella enteritidis), mai rar shigellele, Campylobacter, clostridium perfringens si yersinia.
Se intampla ca infectia sa fie provocata de alimente contaminate cu enterotoxina (toxina care actioneaza asupra intestinului) unui stafilococ, de cele mai multe ori plecand de la o leziune cutanata a mainii (panaritiu) bucatarului.

Simptome si tratament - Simptomele care survin la aproximativ 10 ore dupa ingestie, constau intr-o febra, dureri abdominale, o diaree si o oboseala care pot dura cateva zile. Evolutia este de cele mai multe ori rapid benigna si boala dispare de la sine.
O toxiinfectie alimentara nu necesita decat o rehidratare, iar in unele cazuri medicamente antispasmodice si intarzietoare ale tranzitului, uneori antiseptice intestinale. Subiectilor imunodeprimati li se pot prescrie antibiotice, ca si copiilor si batranilor.

| notyourbusiness23 a răspuns (pentru DarkLaden):

Dar de ce sa ii spui asemenea minciuna?
poti mai bine sa ii spui ca ai racit sau ca te-a durut maseaua
mereu tine!big grin
(parerea mea)

| comet explică (pentru notyourbusiness23):

Nu mai merge big grin Am folosit multe multe scuze sa ma invoiesc. Doctorita mea imi da scutiri si eu merg la ea si ii zic ca ma doare ceva si ma consulta si zice ca am ceva, cand eu nu am nimic. Si imi da scutire laughing Si i-am dus vreo 10 scutiri anul asta worried

| notyourbusiness23 a răspuns (pentru comet):

De ce nu incerci sa ii spui adevarul. dirigintei tale?
poate nu te va certathinking

| comet explică (pentru notyourbusiness23):

Ii zic ca n-am fost 2 zile la scoala pentru ca n-am avut chef laughing O suna pe maica-mea laughing Si daca vorbeste maica-mea cu ea poate afla si de toate scutirile. Eu cand imi luam scutire mergeam la un coleg, chiuleam impreuna laughing

| notyourbusiness23 a răspuns (pentru comet):

laughing
coleg de chiulangealalaughing)

7 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

laughing mai smecherasule. toxiinfectia alimentara se poate face si de la niste fructe nespalata, sau de la o carne nepreparata termic suficient, poti sa ii zici ca ai mancat ceva peste si de la el te-ai simtit rau.totusi ca sa fii sigur ca te crede era bine daca ai aveai o motivare de la medic sau parinti.

| comet explică (pentru BiuL):

Pot sa fac rost de la doctor fara probleme laughing