| Dacianna a întrebat:

Cam despre ce este vorba in " misterul crimei fara cadavru" de agatha christie. doar putin ca sa-mi fac o parere despre carte

2 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Ceva de genul Elodia! Disparuta dar nu se gaseste cadavrul!

| cristina1760 a răspuns:

Un cuplu se muta intr-un oras.cand incep renovarile casei in care s-au mutat se fac niste coincidente(fata mai traise acolo in copilarie si isi amintea si vroia ca totul sa arate ca in copilarie)astfel descoperind niste scari, tapetul pe care il visase etc.si se duce la un moment dat la o piesa de teatru la "ducesa de malfi"si spune cineva o replica gen"acopera-i fata.ma orbeste.a murit atat de tanara". fata sufera un soc.o batranica pe nume miss jane marple o ajute sa-si revina si fata isi aminteste ca atunci cand era mica a vazut un cadavru pe hol si pe cineva spunand replica si vrea sa afle cine era.afla ca era mama ei vitrega care mai avea un frate si ea era descrisa ca fiind o femeie usuratica.cu cat intra mai mult in cercetare se intalneste cu toti barbatii pe care ia cunoscut mama ei si e la sfarsit menajera care i-a fost ei (in copilarie)a aflat de caz si cand sa vina la ea ca sa ii zica tot ce stie a fost omorata.si trupul a fost gasit pe baza unor scrisori prin gradina si la scurt timp dupa ce a gasit trupul ingropat acum 18 ani fratele mamei(ucigasul) a vrut sa o omoare si pe fata dar a fost salvata de miss marple care ii lamureste la sfarsit cum si ce s-a intamplat. sper ca ai inteles... oricum este o carte super tare si merita sa o citesti. fundita?