| Negrea_Amalia_1995 a întrebat:

Cand puneti oua de gaina la clocit la clocitoare cum poti face sa-ti iasa mai multe gaini decat cocosi de fiecare data cand am pus mi-au iesit cocosi multi.
Este vorba despre temperatura sau de la ce?
Va rog funda

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu este vorba nici despre temperatura, nici despre marimea oului nici despre orice alt factor extern care ar putea influenta sexul puilor eclozati.

Sexul puiului de gaina este determinat de catre asa numitii cromozomi ai sexului: gametii gainii au fie cromozomi "X", fie cromozomi "Y" iar gametii cocosului au numai cromozomi "X". Prin fecundarea unui gamet femel X cu un gamet mascul X resultatul este un ou de tip "XX " din care se va dezvolta un pui de sex masculin.Prin fecundarea unui gamet femel Y cu un gamet mascul X rezultatul va fi un ou de tip "XY "din care se dezvolta un pui de sex feminin.
Determinismul genetic al sexului la pasari este de tip abraxas, diferit de cel al mamiferelor (inclusiv al omului). La mamifere, raspunzatori de determinarea sexului sunt cromozomii in formatia,, XX" pentru femele si,, XY" pentru masculi.

Asadar, date fiind explicatiile de mai sus, nu poti face nimic pentru a schimba sexul puilor eclozati din ouale incubate.

1 răspuns:
| MarianJenaru a răspuns:

Depinde si de temperatura, trebuie sa fie in jur de 39 grade celsius, ce este prea mare nu e de bine si ai grija cand alegi ouale sa nu fie cele mai mari, de obicei din acestea ies mai mult cocosi