| mellisa_1721 a întrebat:

Stie cineva daca am cocosi de casa si gaini cumparate ouatoare ma refer la puicutele selectate pot sa pun oua la clocit? si ma mai puteti ajuta cu ceva? cum arata un ou fecundat ce are inauntru?

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Daca cocosii tai calca gainele outoare, insemna ca poti pune oua la clocitoare.
Inainte sa le pui la clocit, sa le verifici daca au acel banut pentru fecundare, eu le verific cu veioza, pun oul in mana si il veric facand cu mana palnie in jurul oului.te uiti la fundul oului, nu la varfil ascutit.
Daca vezi o pata(banut) este bun pentru clocit.
http://www.animalutul.ro/......aina/1510/
https://www.google.ro/......ps?/search
O seara buna:)

| neutrino a răspuns:

Inainte de a le pune in incubator, ouale se verifica daca au fost fecundate, adica daca au "samanta" de la cocos, si, de asemenea, daca sunt proaspete!

| LaLaura a răspuns:

Da, poti sa pui ouale la clocit ( pentru a fi fecundate, au nevoie decat de un cocos), un ou fecundat are un pui inautru, oual fecundat nu mai suna ( cand il agiti in mana - la ureche) ca un ou nefecundat, si stiu ca bunica mea punea la lumina se se vedea cum e un pui mic inautru.

| e1xtz a răspuns:

Ok, deci mai intai nu ai spus daca ai sa folosesti un incubator sau efectiv gaina clocitoare, probabil ai sa folosesti incubator deoarece gainile in aceasta perioada nu clocesc.Iar daca vei folosi incubator trebuie sa iti asiguri si o sursa de curent alternativ, deoarece in cazul unei pene de curent daca se racesc ouale or sa iti moara puii.Procesul dureaza 21 de zile. Ouale pe care doresti sa le pui la clocit(incubat)trebuie sa fie curate, fara abraziuni, fara absolut nici o crapatura, si nu foarte vechi..de preferat din ultima saptamana.OUL fecundat il verifici in felul urmator, imi aduce aminte de bunica happy.Se tine oul cu doua degete de la o mana la circa 10 cm de becul unei veioze, iar cu palma deschisa a celeilalte maini se tine pavaza.Prin transparenta oului la cele fecundate vei vedea o zona rotunda, acelea sunt fecundate deci bune pentru clocit, cele goale nu au fost fecundate deci nu le folosesti.Nu stiu foarte multe despre clocirea in incubator.dar procesul este mai complex, trebuies intoarse periodic(closca face ea asta), verificate la 7 zile, daca sunt embrioni dezvoltati corect sau au murit, etc..mai multe detalii mai gasesti si pe net.happy

| mellisa_1721 explică:

Da dar cum le pot verifica daca au fost fecundate neutrino?

| xlr1993 a răspuns:

Da, poti pune oua la clocit. Un ou fecundat pus pe o suprafata plana solida, pus pe latime si invartit, se invarte de foarte multe ori. Un ou crud, care se poate manca, nu se invarte dupa ce il invarti. Oul fecundat are inauntru galbenusul intarit, si albusul aproape tras, din galbenus se formeaza puisorul. Depinde si in ce faza e.