| aragon18 a întrebat:

Cand se merge cu steaua ?

Răspuns Câştigător
| daminushh a răspuns:

Cu Steaua in Ghencea sau in deplasarehappy in timpul campionatului intern.
In zona unde lociuesc eu. zona Botosaniului se merge chiar si in prima seara de Craciun, dar acum traditia este se practica numai in Junul Anului Nou. Dar s`au mai pierdut din obiceiuri.sad

15 răspunsuri:
| anad a răspuns:

In Ardeal cu steaua se merge in seara de ajunul Craciunului pentru ca ea vesteste nasterea Domnului (simbolizeaza steaua care i-a calauzit pe cei trei magi/crai).

| BabyPink a răspuns:

De paşti :d

| Barajag a răspuns:

Cand eram mai mica mergeam la mama la servici pana de anul nou, era mai multa lumehee hee. si faceam ceva banutibig grin, asadar eu iti doresc cati mai multi bani sa strangihappy. bafta!

| antonia09 a răspuns:

Buna,
Cu steaua se merge in ajuncul Craciunului si cu plugusorul in ajunul Anului Nou.
Multa bafta la urat si la banuti.

| alecs871 a răspuns:

Da, raspunsul cel corect este urmatorul : "Cu steaua se merge in prima zi de Craciun, in prima parte a zilei, pentru a vesti nasterea Domnului"

| OnWeed a răspuns:

20-21 decembrie, dar nu sunt chiar sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ajun de anul nou, dar copii la mine in cartier incep cu cate 3-4 zile nainte, asa ca poti merge si tu, bafta la banuti, ce-ti cumperi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ajun de craciun, scuze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand se merge pe ce data
big grinDD

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In 30 decembrie.de obiceitongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal se merge pe 24 Decembrie deoarece vesteste nasterea Domnului :d:d:d:d:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In prima zi de craciun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In seara cand vine Mos Nicolae

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca de craciun... dimineatatongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe 24 decembriehappy:*