| heise a întrebat:

Care ar fi cele mai bune calitati ale carui zodi? Eu sunt gemeni big grin Puteti sa imi ziceti mai multe despre aceasta zodie?

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| lol1232 a răspuns:

Si eu sunt tot gemeni si imi place chiar foarte mult aceasta zodie:d:ce sti eu este 22 mai - 21 iunie
Caracteristica generala a zodiei Gemeni: semn pozitiv, masculin
Element definitoriu pentru zodia Gemeni: Aer
Calitate definitorie pentru zodia Gemeni: semn Mutabil (flexibilitate)

Planetele si zodia Gemeni

Planeta guvernatoare: Mercur
Planeta carierei profesionale: Neptun
Planeta dragostei: Jupiter
Planeta câstigurilor financiare: Luna
Planeta sanatatii si a muncii: Pluton
Planeta casei si a familiei: Mercur
Culorile zodiei Gemeni: albastru, galben
Pietre pretioase caracteristice pentru zodia Gemeni: agata, acvamarin
Metale caracteristice pentru zodia Gemeni: mercur
Ziua cea mai favorabila pentru zodia Gemeni: miercuri

Principalele calitati ale zodiei Gemeni: excelente capacitati de comunicare, agilitate mentala, capacitate de a învata rapid
Cea mai puternica dorinta a nativului din zodia Gemeni: comunicarea
Defecte ale nativului din zodia Gemeni: superficialitate, bârfa, exprimare neglijenta cu care poate jigni, utilizarea cuvintelor pentru a dezinforma sau a induce în eroare

Relatii între zodia Gemeni si alte zodii

Compatibilitate generala foarte buna cu zodiile: Balanta, Varsator
Compatibilitate generala redusa cu zodiile: Fecioara, Sagetator, Pesti
Compatibilitate foarte buna pe plan profesional cu zodia: Pesti
Compatibilitate foarte buna pe plan emotional cu zodia: Fecioara
Compatibilitate foarte buna pe plan financiar cu zodia: Rac
Compatibilitate foarte buna pentru casatorie si/sau parteneriate cu zodia: Sagetator
Compatibilitate foarte buna pentru proiecte de creatie cu zodia: Balanta
Compatibilitate foarte buna pe plan spiritual cu zodiile: Taur, Varsator
Personalitatea zodiei Gemeni

Nativul Gemeni este sensibil, energic, comunicativ, iubeste schimbarile; este sociabil, dar adesea indecis. Un nativ Gemeni este mobil, se adapteaza usor, este curios, interesat de multe lucruri, este mediatorul înnascut. Este sociabil si cauta permanent latura vesela a vietii. Bunatatea, talentul diplomatic si negustoresc si usurinta în exprimare îi permit sa abordeze cu succes multe domenii. Nativului Gemeni i se poate reprosa orice în afara faptului ca ar fi plicticos. Activ si creativ, el cauta fascinantul si neobisnuitul.

Daca interesele de moment sunt prea puternice, atunci nativul Gemeni se orienteaza dupa cum bate vântul. Un nativ din Gemeni fuge dupa doi iepuri si îsi schimba comportamentul în functie de starea de spirit. Din acest motiv, e nehotarât si instabil, nu e întotdeauna ordonat si statornic în viata. Defectele cele mai frecvente ale nativului din zodia Gemeni sunt agitatia, lipsa concentrarii si infidelitatea, motivate de temperamentul sanguin.

Sanatate : La nativul din zodia Gemeni, sunt sensibili nervii, bratele, mâinile, întregul aparat locomotor si organele respiratorii

| Tera a răspuns:

Zodia Gemeni
22 mai - 21 iunie

Caracteristica generala a zodiei Gemeni: semn pozitiv, masculin
Element definitoriu pentru zodia Gemeni: Aer
Calitate definitorie pentru zodia Gemeni: semn Mutabil (flexibilitate)

Planetele si zodia Gemeni

* Planeta guvernatoare: Mercur
* Planeta carierei profesionale: Neptun
* Planeta dragostei: Jupiter
* Planeta câstigurilor financiare: Luna
* Planeta sanatatii si a muncii: Pluton
* Planeta casei si a familiei: Mercur

Culorile zodiei Gemeni: albastru, galben
Pietre pretioase caracteristice pentru zodia Gemeni: agata, acvamarin
Metale caracteristice pentru zodia Gemeni: mercur
Ziua cea mai favorabila pentru zodia Gemeni: miercuri

Principalele calitati ale zodiei Gemeni: excelente capacitati de comunicare, agilitate mentala, capacitate de a învata rapid
Cea mai puternica dorinta a nativului din zodia Gemeni: comunicarea
Defecte ale nativului din zodia Gemeni: superficialitate, bârfa, exprimare neglijenta cu care poate jigni, utilizarea cuvintelor pentru a dezinforma sau a induce în eroare

Relatii între zodia Gemeni si alte zodii

* Compatibilitate generala foarte buna cu zodiile: Balanta, Varsator
* Compatibilitate generala redusa cu zodiile: Fecioara, Sagetator, Pesti
* Compatibilitate foarte buna pe plan profesional cu zodia: Pesti
* Compatibilitate foarte buna pe plan emotional cu zodia: Fecioara
* Compatibilitate foarte buna pe plan financiar cu zodia: Rac
* Compatibilitate foarte buna pentru casatorie si/sau parteneriate cu zodia: Sagetator
* Compatibilitate foarte buna pentru proiecte de creatie cu zodia: Balanta
* Compatibilitate foarte buna pe plan spiritual cu zodiile: Taur, Varsator

Personalitatea zodiei Gemeni

Nativul Gemeni este sensibil, energic, comunicativ, iubeste schimbarile; este sociabil, dar adesea indecis. Un nativ Gemeni este mobil, se adapteaza usor, este curios, interesat de multe lucruri, este mediatorul înnascut. Este sociabil si cauta permanent latura vesela a vietii. Bunatatea, talentul diplomatic si negustoresc si usurinta în exprimare îi permit sa abordeze cu succes multe domenii. Nativului Gemeni i se poate reprosa orice în afara faptului ca ar fi plicticos. Activ si creativ, el cauta fascinantul si neobisnuitul.

Daca interesele de moment sunt prea puternice, atunci nativul Gemeni se orienteaza dupa cum bate vântul. Un nativ din Gemeni fuge dupa doi iepuri si îsi schimba comportamentul în functie de starea de spirit. Din acest motiv, e nehotarât si instabil, nu e întotdeauna ordonat si statornic în viata. Defectele cele mai frecvente ale nativului din zodia Gemeni sunt agitatia, lipsa concentrarii si infidelitatea, motivate de temperamentul sanguin.

Sanatate : La nativul din zodia Gemeni, sunt sensibili nervii, bratele, mâinile, întregul aparat locomotor si organele respiratorii.

| heise explică:

Va multumesc tuturor! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o zodie foarte nasoala

| ^_^Dayanascunpik^_^ a răspuns:

Parti bunetongueersoanele nascute sub semnul gemenilor sunt populare, mereu informate, pilne de viata, inteligente, flexibile si fericite. De asemenea, se adapreaza foarte usor la orice.
parti reletongueersoanele nascute in zodia Gemeni se bazeaza intotdeauna pe speculatii. Sunt necinstite, mincinoase si tensionate. Vorbesc foarte mult si nu stiu sa ia decizii.
Gemeni (22 mai - 21 iunie)

Este un semn mutabil, de Aer, masculin (extrovertit), nocturn. Mercur se afla in domiciliu, Jupiter se afla in exil, Uranus de afla in exaltare, iar Pluton se afla in cadere.

Semnele Solare sunt cele mai populare din toata astrologia! "Semn Solar" este un termen care desemneaza o zodie (din zodiacul Tropical) in care se afla Soarele la un moment dat, cel mai adesea la nasterea cuiva. Cand se spune ca un om "este Gemeni", sau "este din Zodia Gemenilor", aceasta se poate exprima si prin formula "are Gemenii ca Semn Solar" si, de fapt, asta inseamna ca, in momentul nasterii sale, Soarele se afla in unul din cele 30 de grade ale zodiei Gemenilor. Astfel, fiecare om are propria sa zodie, propriul sau Semn Solar, sub vibratia careia s-a nascut.

Constelatia GEMENILOR confera nativului un caracter atragator, binevoitor, usor de iritat, dar si de calmat, putin violent la manie si gata sa se caiasca, spirit inventiv, indreptat spre cercetari si descoperiri stiintifice, mai ales in domeniul matematicilor. Este semnul oratorilor si al scriitorilor. Aptitudini pentru negot, suflet nobil, spirit fin, subtil, indemanare, asiduitate, vigilenta, foarte vorbaret daca e in discutie un subiect preferat, altfel e mai degraba taciturn, putin expansiv si poarta in el o usoara neliniste care-i da o stare de perplexitate in momentul actiunii. Vointa lui este ferma, cateodata vehementa, dar fara asprime, autoritara sau tiranie.

Persoana nascuta sub semnul Gemeni sau cu Ascendentul in Gemeni, se afla sub influenta planetei Mercur (guvernator traditional) care o face intelectuala, dar dispersata si instabila. Daca intreprinde o cercetare spirituala, se plaseaza sub influenta lui Venus (guvernator ezoteric) care o va ajuta sa-si stapaneasca emotiile pentru a transmite altuia un mesaj spiritual, si va realiza astfel un contact mai bun intre suflet si personalitate. Daca isi continua evolutia, se va plasa sub influenta guvernatorului ierarhic Gaia/Terra care o va ajuta sa-si controleze experientele vietii sale si sa dezvolte o mare energie pentru a gasi mijloace practice pentru binele omenirii.
Culori: galben
Anatomie: gat, plamani, brate
Social: diplomatie, aptitudini de conducator in perioade de tranzitie, echilibru.
Material: aptitudini deosebite pentru speculatii (intermedieri bursa), simtul banului.
Mental: un mare dinamism intelectual, comunicare, idei progresiste, abilitati in comunicare, studii
Emotional: arta de a sti ce asteapta partenerul de la tine, superficialitate ce creeaza iluzia mobilitatii
Guvernatorul traditional al Gemenilor: Mercur
Guvernatorul ierarhic: Gaia
Verbul caracteristic: "A gandi" ("Eu GANDESC"). Reprezinta: dualitatea, pornirea in actiune fara scop si oprirea fara motiv, comertul, comunicarea, publicitatea, literatura, deplasarea, curiozitatea, discutiile.
Numere norocoase: 5 si 9.
Piatra pretioasa: Acvamarin si Cristal marin
Metal: Mercur
Ziua norocoasa: Miercuri
Animale potrivite: Fluturi
Locuri prielnice: localitatile aflate la mare altitudine.
Cuvinte cheie: comunicare, gand, adolescenta, vivacitate, mobilitate, difuzie, dualitate, superficialitate, adaptabilitate, inmultire, adunare, respiratie, revelatie, vibratie, informatie, scriere, alfabet, numar, studiu, versatilitate, incostanta, imprastiere, risipire, convingere, animatie, curiozitate, intelectualitate, elocventa, ingeniozitate.

Meserii indicate: functionar de birou, secretar, dactilograf, grafician, grafolog, jurnalist, librar, transporturi, comert, vanzari, comis-voiajor, editor, scriitor, medic de plamani si circulatie. Sportivi ca: alergatori, ciclisti, gimnasti, tenismani.

Aspectul fizic: statura mica-mijlocie, privire vioaie, sunt putin indesati uneori, par negru-castaniu. Modificarire apar prin influente planetare si prin aspectului dintre ele.

Zodia GEMENI aduce in interpretari nu numai dorinta de comunicare, ci si un plus de jovialitate, o usurinta in rezolvarea problemelor (cea mai scurta cale) putin spectacol, placerea de a te sustrage greutatilor vietii si dorinta de destindere. Aceasta zodie este un semn intelectual, abil chiar spectaculos ce de nativului puterea de a se ridica deasupra indiferent de situatie. Aduce si minciuna, perversitate si intriga. Gemenii indica pe o tema locul de maxima instabilitate.

Descriere:
GEMENII simbolizeaza fenomenele de tranzitie, indecizia, instabilitatea (din natura), dualitatea. Aceasta din urma trasatura este ilustrata si in simbolul emblematic al zodiei, cei doi gemeni - Castor si Pollux - dintre care unul e muritor, iar celalalt nemuritor. Nativul acestui semn este o fire instabila, manata in permanenta de grave incertitudini si ezitari, macinata de contradictii.
Foarte dinamic, se va ocupa de o mie de lucruri deodata si de foarte multe ori nu va termina ceea ce a inceput; daca acest lucru se va intampla totusi, invatamintele trase in final vor fi repede uitate. Aceasta vasta arie de cuprindere a sferei sale de interese are insa si un mare inconvenient, anume superficialitatea sa in ordonarea problemelor.
Adeseori are lungi stari de anexitate, de deprimare si de nesiguranta, care se pot repercuta negativ asupra organismului sau, sau pot fi perioade fertile de creatie in cazul in care este o fire artistica sau filozofica. In general, nativul din Gemeni pare a fi neserios, reprezentand tipul de om pe care nu se poate pune baza.
Volubili si expansivi, nu pot sta multa vreme intr-un loc fara sa se plictiseasca. Din acest motiv vor evita sa-si ia angajamente lungi, ori, si mai grav pentru ei, pe termen nelimitat. Acest principiu il vor aplica si in ceea ce priveste viata lor sentimentala sau casatoria. Se lovesc in viata de situatii financiare instabile si alternante si au nevoie de mai multa constanta in eforturile lor pentru a iesi din acest carusel al "intamplarilor". Au nevoie de dragoste si de sustinere morala pentru a reusi in ceea ce-si propun.
Simbol: Gemenii

Glifa:
Glifa GemeniSugereaza cele doua fete ale unui individ, ce-l imping uneori pe om sa se autodepaseasca pentru a realiza unitatea in sine. Ideograma semnului (doi stalpi ai intelepciunii legati impreuna) simbolizeaza cele doua linii ale destinului unite prin doua orizontale ale fizicului: nivelul de jos, fizicul, si cel de sus, metafizicul. Semnul nu contine curbe: simbolul este detasat si cerebral. In aceasta faza, planta isi indreapta axul catre soare pentru a respira aerul de care are nevoie. Influxurile primaverii se disperseaza.
asta este tot ce stiu
Fundita?
^_^Dayanascumpik^_^