| DanutzzaMaria99 a întrebat:

Care e faza cu balonul cu heliu si vocea? Am vazut la tequilla si nu inteleg laughing) Funda si vot! :*

Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Inhaland heliu vocea devine pentru cateva secunde mult mai subtire.

2 răspunsuri:
| Jorah a răspuns:

De cand e "faza" cu balonul si heliul. vaii din desene animate.
Mai nou toti bididii se uita la tequila.

| CristiSeeker a răspuns:

Heliul este mai usor decat aerul. Astfel, undele sonore circula mai usor (si mai repede) prin heliu decat prin aer, creand impresia de voce subtire, intrucat sunetele scoase de tine (vocea ta) circula mai repede de al corzile vocale, pana la iesirea din cavitatea bucala, decat in mod normal. Intelegi?