| Elena_6988 a întrebat:

Care este definitia chimiei?

Răspuns Câştigător
| georginika a răspuns:

Chimia=. Știință care studiază compoziția, structura și proprietățile substanțelor, transformărilor lor prin regruparea atomilor componenți, precum și combinațiile noi ale substanțelor rezultate în urma acestor transformări.

16 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Chimie
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

O serie de activitati care se desfasoara intr-un laborator si se face cu substante toxice sau diferite lichide pentru a obtine noi rezultatewinking

| beautifulkiss a răspuns:

Buna:
Chimia (din egipteană kēme (chem), însemnând „pământ") este una din științele fundamentale, care studiază substanțele cu structura și proprietățile lor, urmărind în același timp modificările produse asupra acestora de reacțiile chimice.[1] Întrucât toate substanțele sunt compuse din atomi, capabili să formeze molecule, studiul chimiei se axează în general pe interdependența dintre atomi și molecule. Sper ca ti-a fost de folosbig grin

| foxi a răspuns:

Una simpla:stiinta care se ocupa cu studiul elementelor chimice!

| Alii a răspuns:

Chimia este stiinta, avand ca obiect studierea substantelor si a transformatorilor lor. Este definita si ca stiinta despre atomi (elemente chimice) si combinatiile lor, deoarece studiaza procesele de transformare a substantelor dintr-una in alta prin regruparea atomilor si modificarea legaturilor dintre atomi. Chimia are stranse legaturi cu alte stiinte, dintre care in primul rand cu fizica precum si cu biologia (biochimia) si cu geologia (geochimia) etc. Domeniul chimiei se imparte in: chimia anorganica, chimia anorganica si chimia fizica. Chimia anorganica studiaza proprietatile fizice si chimice ale elementelor si combinatiilor lor (in afara de compusii carbonului studiati de chimia organica), precum si legile generale ale combinarii chimice. Chimia organica studiaza combinatiile carbonului cu cateva elemente ( hidrogen, oxigen, azot, sulf, halogen etc.). Denumiarea de chimie organica provine din conceptia gresita care a dominat pana la inceputul sec. al XIX-lea, potrivit careia substantele organice nu ar putea proveni decat din organismele vii. Sintetizarea substantelor organice din substante minerale ( realizata pentru. Prima oara de Wohler in 1828 prin sintetizarea ureii din substante tipic anorganice) a spulberat aceasta conceptie gresita si a dovedit inca o data uniatea materiala, indestuctibila a lumii. Studiul nucleului atomic a permis sinteza unor noi elemente (transuraniene) si a numerosi izotopi ai celorlalte elemente, formand o alta ramura, chimia nucleara. In prezent exista o puternica industrie chimica, productoare de imense cantitati de materii prime pentru celelalte industrii si pentru agricultura, da materiale capabile sa inlocuiasca materialele clasice ( metale, materiale de constructie, lemn, etc.), in legatura cu care apare si se dezvolta o alta ramura a chimie, chimia tehnologica. Aceasta studiaza procesele chimice-industriale si metodele de fabricatie cele mai potrivite pentru transformarea materiilor prime din natura in mijloace de productie si de consum. De asemenea, se dezvolta in prezent chimia macromoleculara, care studiaza substante ca celuloza, amidonul, proteinele, enzimele, cauciucul natural, polimerii sintetici (fibrele sintetice, materialele plastice, cauciucul sintetic) etc, formate din macromolecule. In Romania, primele cercetari de chimie au fost facute in vederea cunoasterii si valorficarii bogatiilor naturale: ape minerale, petrolul, carbunii, sarea, productia agricola. Ulterior s-a dezvoltat cecetarea originala si in alte domenii ale chimiai. Contributii insemnate au adus prin lucrarile lor cercetatorii romani in domeniul chimiei

| Overdose a răspuns:

Știință care studiază compoziția, structura și proprietățile substanțelor, transformărilor lor prin regruparea atomilor componenți, precum și combinațiile noi ale substanțelor rezultate în urma acestor transformări.

| Myuu a răspuns:

Chimia este o stiinta experimentala.Chimia este una dintre ramurile stiintelor naturii-alaturi de matematica, fizica, biologie.Mai mult, ca orice stiinta a naturii, chimia este legata de tot cea ce ne inconjoara.
Viata oricarei celule vii nu ar fi posibila fara interventia unui proces chimic; in atmosfera, in mari sau oceane, pe sol sau in adancul sololui-se produc necontenit procese chimice care asigura lumii existenta pe care o are.In plus omul a invatat sa reproduca aceste procese in uzine sau laboratoare, sa descopere o multime de alte procese, care nu au loc un mod natural si care sa-i asigure materialele de care au nevoie si pe care nu le poate gasi in natura.Nu am scris tot ce scrie in manual, am inceput clasa a 7. Sper ca te-am ajutat si nu stiu daca ai pus intrebarea din plictiseala.

| byka23 a răspuns:

Ce miroase este chimie, ce se misca este fizica oh go on

| mary a răspuns:

Chimia este stiinta care studiaza... mai departe nu mai stiu. cauta pe google

| aty91 a răspuns:

Chimia (din egipteană kēme (chem), însemnând „pământ") este una din științele fundamentale, care studiază substanțele cu structura și proprietățile lor, urmărind în același timp modificările produse asupra acestora de reacțiile chimice. Întrucât toate substanțele sunt compuse din atomi, capabili să formeze molecule, studiul chimiei se axează în general pe interdependența dintre atomi și molecule.

| Anonimatttt a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Chimie
Chimia (din egipteană kēme (chem), însemnând „pământ") este una din științele fundamentale, care studiază substanțele cu structura și proprietățile lor, urmărind în același timp modificările produse asupra acestora de reacțiile chimice.[1] Întrucât toate substanțele sunt compuse din atomi, capabili să formeze molecule, studiul chimiei se axează în general pe interdependența dintre atomi și molecule. Chimia modernă a evoluat din alchimie, urmând revoluția chimică (1973).

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Stiinta care se ocupa cu studiul elementelor chimice organice si anorganice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chimia este una din științele fundamentale, care studiază substanțele cu structura și proprietățile lor, urmărind în același timp modificările produse asupra acestora de reacțiile chimice.

Chimia este stiinta care se ocupa cu studiul compozitiei, proprietatilor si transformarilor substantelor din natura.
Eu ti-am dat doua definitii dar mai sunt si altele.happy