| Giulia_3816 a întrebat:

Ce ati alege dintre lubenita si pepene?big grinbatting eyelashes

Răspuns Câştigător
| evoke a răspuns:

Depinde. blushing Care e mai bun.; x [ca nu de fiecare data is bune.]

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pepene galben. big grin

Elianna
| Elianna a răspuns:

In unele parti ale tarii, denumirile amandoua sunt date la pepenele verde.In Ardeal se zice lubenita la bostan, cel din care se recolteaza "renumitele" seminte! Prefer pepenele, cu toate ca nu este de lepadat nici o placinta cu bostan (lubenita ardeleneasca!)

mira
| mira a răspuns:

Si sa nu uitam ca moldovenii spun pepene la castravete.Literar:pepene rosu si pepene galben.Regional(Muntenia, Oltenia, o parte din Ardeal)se spune lubenita, cu varianta lebenita.

| Alexandra. a răspuns:

Lubenita.winking

| Laura_2393 a răspuns:

Nu sunt asa bune, eu prefer curcubete :-p

| SimonaMrr a răspuns:

raised eyebrows ce sa aleg? nu e acelasi lucru?

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Lubeniţă.happy

| luna a răspuns:

Draga mea...nu te-ai exprimat bine.Lubenita e acelasi lucru cu pepenele rosu. Mai exista si pepenele galben.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lubenitza

| Giulia_3816 explică:

Stiu ca nu m.am exprimat corect. Dupa ce am pus intrebarea mi.am dat seama, ca e acelasi lucru.