| GoldenLemon a întrebat:

Ce efect au filmele interzise sub 18 ani asupra copiilor? ma refer la alea in care oamenii fac...

Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

In lipsa unei educatii sexuale sanatoase, e clar ca au efect negativ. De vina sunt in principal parintii carora le e teama sa abordeze subiectul si isi lasa odraslele libere sa se informeze. Trebuie selectata informatia cu atentie pentru ca nu se stie ce vor intelege cei mici daca sunt lasati sa-si aleaga sursele de informare.
O alta problema este religia. Aceasta a transformat sexualitatea intr-un subiect tabu. Influenta religiei privind sexul asupra tinerilor este poate chiar mai malefica decat filmele porno. Asta pentru ca inlatura posibilitatea informarii corecte asupra subiectului.
As mai avea eu o intrebare: Oare ce efect au filmele cu atrocitati/crime etc asupra tinerilor? In timp ce filmele porno ii invata sa faca sex, celelalte ii invata sa ucida. Ce-i mai grav?

6 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Ce intrebare e asta?
In momentul in care un copil vede ceva, automat are tendinta sa incerce. Si cu cat vad ca e ceva interzis varstei lor, cu atat mai mult tin sa se uite.

Si uite asa vezi fete de 13-14 ani gravide...

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

laughing Interesanta intrebare.Ce efect sa aiba,"Filmele porno de azi,labagii de maine" mi-a venit in minte.Ele "normal" ar trebui interzise strict, da' pe dracu', la unele posturi se dau si la 12 noaptea :\ plus ca "Internet is for porn" cum a zis un mare intelept odata laughing, gasesti tot ce vrei si ce nu vrei pe el :-J Oricum,dauneaza, copilul respectiv poate ramane marcat sau chiar sa isi faca o perceptie gresita asupra sexului in realitate, ca oricum tot ce e in pr0n e fake laughing

| starmaker a răspuns:

Efect de imitare la o varsta prea mica; de dorinta de a gasi ceva similar in viata reala si dezamagire daca nu gasesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zmintirea mintii, astfel de filme fie cu violenta psihica, fizica asupra unor animale ori oameni pot lasa un copil cu traume, al pot instiga la violente.
De asemenea si filmele cu continut pornografic pot zminti un copil sa masturbeze obligandu-l sa-si batjocorasca copilaria, sa-si distruga capacitatea psihica, a-l face sa izoleze si sa nu mai socializeze, al demoralizeaza psihici si de asemenea ai afecteaza grav personalitatea.
Mai sunt foarte multe aspecte, sigur insa toate astea aduc numai dejavantaje unui copil si de asemenea chiar si persoanelor adulte.

| PapusaTa a răspuns:

Pai depinde de copil si eu ma mai uit la filme de acelea si nu au un efect rau asupra meahappyfundabig grin

| oana_3840 a răspuns:

Efect negativ categoric.dar normal nu au avea voie sa se uite.ca e interzis copiilor.dar acum poti intra unde vrei pe net.si sa vezi orice vrei.si copii tot mai devreme folosesc calculatorul de la varste foarte mici...