| anonim_4396 a întrebat:

Dupa ce fac inchisoare, oamenii se schimba? Ma refer daca chiar are efect pedeapsa.

11 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Majoritatea se perfectioneaza profesional.

| cristimihailov a răspuns:

In general se inraiesc.

| LTAA a răspuns:

Multi se schimba si constientizeaza greseala pe care au facut-o.
Altii nu se opresc, am vazut la TV stiri, cum oameni abia iesiti din inchisoare pentru viol, crima, se baga repede inapoi in inchisoare, repetand.

| TiberiuFasole a răspuns:

Nu, dar acum pe bune, daca omori pe cineva, un an pedeapsa, dar daca nu platesti o factura sa iei 2 ani jumate... Raspundeti singur, mai mult ii face mai rai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inchisoarea este o experienta oribila. Nu pot sa ma exprim concret deoarece nu am avut parte de asa ceva. Dar cred ca intervine o schimbare.

| Otto2014 a răspuns:

Depinde de ei.

| ArthurKn a răspuns:

"People don't change" iti spune ceva?

| ionut2014 a răspuns:

Depinde MeNemo, daca era un mare raufacator inrait nu te astepta sa se schimbe. Obiceiul ramane obicei si tot la puscarie va trage. Funda?

| anonim_4396 explică (pentru ionut2014):

Scuze, intrebarea era doar pentru opinia publica...

| ionut2014 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i nimic big grin

| Nicksson91 a răspuns:

Acolo ai timp sa te gandesti la tot si toate, fara sa vrei iti amintesti de absolut tot ce ai facut in viata(bun, rau), te gandesti la ce o sa faci. Iesi mai rau in sensul ca devii mai dur(te face barbat inchisoarea), cunosti oamenii mai usor dupa asta, daca te uiti in ochii lor iti dai seama ce gandeste(din cauza asta la inchisoare sa te uiti in ochii cuiva e ca si cum l-ai agresa). Schimbarea intervine in functie de cat timp sta acolo si cum isi desfasoara pedeapsa..devii mai realist, gandesti mai profund, esti foarte atent la detalii. Cat timp stai acolo neavand ce face iti vin idei(bune sau rele) cu privire la ce o sa faci cand o sa iesi. Unii se obisnuiesc acolo si de asta recidiveaza pentru nu le mai este frica de inchisoare odata ce au intrat si au iesit odata(te face mult mai puternic). Eu am facut 10luni in Franta, in conditii grele si m-a schimbat..nu imi mai e frica de inchisoare, singurul motiv pentru care nu mai vreau sa ajung acolo e pentru ca pierd timp, atata tot.Acum depinde de fiecare daca/cum/ il schimba.