| anonim_4396 a întrebat:

Ce este un sanatoriu?

15 răspunsuri:
| Cσσкiє a răspuns:

Este o instituţie medicală. Aici vin oamenii care suferă de boli cronice, cum ar fi tuberculoza, sau pentru odihnă. Există şi pentru boli mintale... La un sanatoriu se duc oamenii şi să se recupereze după o boală destul de gravă.

| LoquitaSeMutaInViataReala a răspuns:

sanatoriul este o instituție medicală pentru tratamentul unor boli cronice sau pentru odihnă și întremare

| FucktheSystem a răspuns:

Sanatoriu - SANATÓRIU, sanatorii, s. n. Instituţie spitalicească (climaterică sau balneară) pentru îngrijirea bolnavilor cronici (de tuberculoză); (în trecut) spital particular; casă de sănătate. – Din fr. sanatorium.

| together4ever a răspuns:

Depinde ce sanatoriu
poate fi un loc unde te odihnesti-ca o tabara de exemplu
insa sint si sanatorii de boli mintale sau tulburari psihice.cum sa zic
acesta cred ca deja iti dai singura seama ce e

| AnonimA a răspuns:

Instituție spitalicească (climaterică sau balneară) pentru îngrijirea bolnavilor cronici (de tuberculoză)

| Alle_1389 a răspuns:

Instituție spitalicească (climaterică sau balneară) pentru îngrijirea bolnavilor cronici (de tuberculoză); (în trecut) spital particular; casă de sănătate.

| Dizzy a răspuns:

Buna!big hug

Sanatoriul este o institutie medicala situata in conditii climatice favorabile, in care sunt tratate unele boli cronice, ca: reumatism, nevroze, tuberculoza si necesita pe langa supraveghere medicala si cura igieno-medicala.

Sper ca ti-am fost de folos!:*

| Deeanne a răspuns:

Sanatoriul este o institutie medicala situata in conditii climatice favorabile, in care sunt tratate unele boli cronice, ca: reumatism, nevroze, tuberculoza si necesita pe langa supraveghere medicala si cura igieno-medicala. happy

| madaaxD a răspuns:

Sanatoriul este o institutie (spital) in care se trateaza si ingrijesc persoanele cu boli cronice dar imi ales cei bolnavi de tuberculoza. sper ca ti-am fost de ajutorhappy

| AdelinaC a răspuns:

Un loc unde se tin bolnavii, dar este diferit de spital pentru ca acolo nu ai voie sa primesti vizite dese si esti mai izolat.Sunt sanatorii de boli mintale, de plamani, etc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sanatoriu- Instituție medicală pentru tratamentul unor boli cronice sau pentru odihnă și întremare.

| TupacAlive a răspuns:

Instituție medicală pentru tratamentul unor boli cronice sau pentru odihnă și întremare

| lau90 a răspuns:

Institutie medicala situata in conditii climatice favorabile, in care sunt tratate unele boli cronice, ca: reumatism, nevroze, tuberculoza si necesita pe langa supraveghere medicala si cura igieno-medicala.

| Livia94 a răspuns:

SANATÓRIU, sanatorii, s. n. Instituție spitalicească (climaterică sau balneară) pentru îngrijirea bolnavilor cronici (de tuberculoză); (în trecut) spital particular; casă de sănătate