| crisbebe a întrebat:

Ce informatii interesante imi puteti da despre india? dar daca se poate mai mult in ce a ce priveste si are legatura cu materia geografie.
funda(nu vreau cpy paste de pe net sau link ci putin si interesant)

1 răspuns:
| KoRoGirl a răspuns:

Pai iti pot face un scurt rezumat din ce gasesc prin carti si pe net.Deci:India peninsulară este formată dintr-un podiș vechi, Podișul Deccan, care este semideșert și mărginită de Gații de Vest și Gații de Est.Clima este predominant tropical-musonică. Hidrografia cuprinde sistemul Brahmaputra-lulu.Pricipalul fluviu e Gange.Vegetatia e formata din:-pădurea tropicală deasă
-pădurea de conifere
-savana
-stepa cu maracini
-vegetație deșertică
Bafta!