| livius a întrebat:

Ce inseamna valkyrie?

Răspuns Câştigător
| silviuS a răspuns:

Despre valkyrie se spune ca erau o casta de fecioare razboinice care selectionau, dintre spiritele celor morti pe campul de lupta, pe acelea demne de a ajunge in valhalla si a lupta in armata binelui la apocalipsa.

5 răspunsuri:
| andrada_8748 a răspuns:

Asteapta sa se lanseze filmul si vei afla.Merita vazut.Cred.

Răspuns utilizator avertizat
| bubu77 a răspuns:

North American XB-70 "Valkyrie" a fost prototipul unui bombardier strategic foarte avansat, de mare altitudine şi viteză (Mach 3).

| napster a răspuns:

valkyrie a fost un ofiter nazist ce a complotat impotriva lui Hitler dorind sa il ucida pana nu va distruge Europa

| oana_banana a răspuns:

Valkyriele sunt figuri mitologice nordice, care se spune ca erau responsabile de adunat sufletele vitejilor morti pe campul de lupta si trimis respectivele suflete in Valhalla (paradisul nordic).